autor: TRz
i jaskinie w Sudetach mają zostać zabezpieczone kratami
Dwie jaskinie, jeden szyb górniczy i kilka wylotów sudeckich sztolni ma zostać zabezpieczonych w 2023 r. nowymi kratami. Inwestycje mają zostać zrealizowane w ramach programu Zabezpieczenie schronień zimowych nietoperzy w wybranych obszarach Natura 2000. Pierwotnie część prac miała być wykonana wcześniej. Plany te pokrzyżowała... inflacja.
- Ze względu na obecną sytuację ekonomiczną, to jest rosnący wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych termin realizacji większości prac przewidzianych do wykonania w projekcie uległ znacznym zmianom. Ze względu na brak wystarczającej ilości środków finansowych realizacja zadań związanych z zabezpieczeniem sztolni nr 7 w Kletnie oraz wykonaniem fundamentu betonowego pod kratą w sztolni w Skałkach Stoleckich planowana jest w roku 2023. Biorąc pod uwagę fakt, że wykonanie zabezpieczenia i ewentualne zwężenie otworu wejściowego w sztolni w Antonówce uzależnione jest od wyników monitoringu warunków mikroklimatycznych takich, jak temperatura i wilgotność prowadzonego w dwóch sezonach w latach 2022 i 2023 – planowany termin realizacji tego zadania przypada na rok 2023 - uzasadnia Katarzyna Łapińska, zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska we Wrocławiu, a zarazem regionalny konserwator przyrody.
Poza wymienionymi obiektami na 2023 r. przewidziano szereg innych prac. Są wśród nich demontaż istniejącego zabezpieczenia oraz wykonanie nowej kraty w Jaskini Imieninowej czy wykonanie zabezpieczenia w Jaskini Nowej.
Na 2023 r. przewidziano wykonanie zabezpieczenia w sztolni nr 7 w Kletnie, pozostałej po kopalni uranu i fluorytu. Pierwotnie sztolnia ta miała zostać zabezpieczona jesienią tego roku. RDOŚ planuje również demontaż istniejącego zabezpieczenia oraz wykonanie nowego zabezpieczenia w sztolni Augusta w Górach Sowich, a także wykonanie zabezpieczenia w sztolni Rycerskiej w Boguszowie-Gorcach.
Nowe kraty pojawić się mają w niektórych obiektach podziemnych wydrążonych pod koniec drugiej wojny światowej w Górach Sowich przez Niemców w ramach hitlerowskiego programu Riese. Wrocławski RDOŚ zaplanował na 2023 r. wykonanie zabezpieczenia oraz ograniczenie dostępu do sztolni Kompleksu Sokolec w górze Gontowej. W udostępnionym do zwiedzania zespole podziemi góry Osówka wykonane ma być zabezpieczenie szybu i grodzenia zabezpieczającego szyb. Prócz tego w jednej ze sztolni, którą turyści opuszczają podziemia, w miejsce drzwi wejściowych ma być wykonana innego rodzaju krata wejściowa, umożliwiająca wlot nietoperzy.
- Każdy obiekt ma swoją specyfikę, w związku z tym rodzaj zabezpieczenia był dostosowywany indywidualnie do konkretnego miejsca. Najczęstszym rozwiązaniem jest krata z otwieraną bramką. W niektórych obiektach zaprojektowano dodatkowe elementy zabezpieczające, to jest betonowy fundament, ogrodzenie czy słupki przed wejściem do sztolni ograniczające możliwość palenia ognisk - dodaje Katarzyna Łapińska.
Całość zadania realizowanego przez RDOŚ odbywa się dzięki dofinansowaniu na podstawie podpisanej 18 grudnia 2019 r. umowie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.