autor: KAJ
surowca ma być Elektrownia Jaworzno III i nowy blok 910 MW
Nie ma planów włączania należących do spółki Tauron Wydobycie zakładów górniczych Sobieski, Janina i Brzeszcze do Polskiej Grupy Górniczej.
Skarb Państwa przejął 31 grudnia 2022 r. 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie. Przez okres 12 miesięcy od wydzielenia, spółka będzie mogła posługiwać się dotychczasową nazwą tj. Tauron Wydobycie, a do końca 2023 r. przeprowadzi działania związane ze zmianą marki i systemu identyfikacji wizualnej. Ponadto zmiana właścicielska nie wpłynie na dane rejestrowe i podatkowe spółki. A zatem nie zmieni się NIP, REGON czy numer KRS. Z punktu widzenia kontrahentów nie zachodzi konieczność zawierania nowych ani aneksowania obowiązujących umów. Zasady rozliczeń pozostają te same.
Oficjalnie nie było żadnej mowy o włączeniu kopalń Sobieski, Janina i Brzeszcze do Polskiej Grupy Górniczej. We wniosku notyfikacyjnym skierowanym do Brukseli mowa jest o trzech podmiotach - podkreślił Waldemar Sopata, szef górniczej Solidarności w Tauron Wydobycie.
Nadal głównym odbiorcą surowca ma być Elektrownia Jaworzno III i nowy blok 910 MW.
- Łączą nas tory kolejowe, dokładnie 4 km na własnym terenie. Krótka droga transportu, to jeden z większych atutów, bo zmniejsza koszty dostaw. Myślę, że tańszego węgla już nie znajdziemy nigdzie na świecie – zwrócił uwagę Sopata.
Według szefa Solidarności w 2023 r. niewiele zmieni się w funkcjonowaniu firmy.
- Oprócz porozumienia, które akceptowało Ministerstwo Aktywów Państwowych, wszystkie ewentualne zmiany właścicielskie muszą być uzgadniane ze stroną związkową – dodał Waldemar Sopata.
20 grudnia ub.r. Tauron Wydobycie zawarł umowy: z Ministrem Aktywów Państwowych o podwyższenie kapitału zakładowego spółki, a także ze Skarbem Państwa - reprezentowanym przez Ministra Aktywów Państwowych - objęcia akcji w podwyższonym kapitale zakładowym firmy. Umowy zostały zawarte w ramach zaakceptowanego przez MAP wsparcia publicznego dla Tauron Wydobycie w formie dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych w 2022 r., zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz rozporządzenia MAP w sprawie dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych przedsiębiorstw górniczych na 2022 r. Dodano, że dopłata do redukcji zdolności produkcyjnych Tauron Wydobycie nastąpi w formie podwyższenia kapitału zakładowego spółki w zamian za wniesiony przez Skarb Państwa wkład niepieniężny w postaci skarbowych papierów wartościowych - obligacji skarbowych. Podwyższenie kapitału zakładowego nastąpi w ramach kapitału docelowego.
Spółka planowała zamknąć wydobycie w bieżącym roku na poziomie 4,5 mln ton, ale plan ten skorygowano o 600 tysięcy ton do poziomu 5,1 mln ton w całym 2022 r. W planie na 2023 r. mają być jednak redukcje wydobycia,
Obserwując trendy na rynkach paliw kopalnych, oraz weryfikując dotychczasową strategię energetyczną Polski, Rada Ministrów przyjęła 29 marca 2022 r. założenia do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Węgiel nadal ma być podstawą energetycznego bezpieczeństwa kraju.
- Wydaje mi się, że zapotrzebowanie na węgiel będzie spore, świadczy o tym nasza zeszłoroczna produkcja. Liczę, że pod tym względem też się wiele nie zmieni – podsumował Waldemar Sopata.