Opracował: JAN
z obudowy górniczej w kościele poświęconym pamięci 9 górników z Wujka
Konstrukcja Grobu Pańskiego w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego nieopodal katowickiej kopalni Wujek składa się z elementów obudowy, kopalnianej drzewiarki, bryły węgla, górniczej lampy, aparatów ucieczkowych oraz narzędzi. Budowali ją pracownicy i górnicy z kopalni Wujek – informuje Polska Grupa Górnicza.
To górnicy i pracownicy kopalni Wujek odpowiedzialni byli za najtrudniejsze prace. Podczas budowy Grobu Pańskiego, mówili w rozmowie z Magazynem PGG, że trudno było w innych niż podziemne warunkach, ustawić do pionu 3 ringi obudowy, które łącznie ważą 600 kilogramów. Górniczą drzewiarkę w całości nie sposób było wnieść do świątyni, dlatego została rozłożona i złożona w środku.
Boże Groby mają pewna symbolikę, a my tu nawiązujemy do pracy górniczej, pokazujemy jak to jest na dole. Przypominamy, że przez ciężką pracę człowiek się zbawia, uświęca. Stylizacja Grobu nawiązuje do podziemnych wyrobisk: są 3 ringi obudowy, jest górnicza drzewiarka, jest węgiel, są górnicze narzędzia. Figura Chrystusa położona na drzewiarce w otoczeniu zabudowy ściany – wyjaśnia proboszcz parafii ks. Ireneusz Tatura.
Proboszcz przypomina, że parafia ma charakter typowo górniczy. – Kościół został wybudowany, by upamiętnić górników z Wujka. Gdyby nie wydarzenia na Wujku, to tego kościoła, by nie było. Nasi parafianie w Wielkanoc będą wspominali śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, ale i ofiarę górników z Wujka – dodaje ksiądz Ireneusz Tatura.
Górnicy budują Groby Pańskie w parafii pw. Podwyższenia Krzyża świętego od 15 lat, z przerwą na pandemię – czytamy na stronie PGG.
foto/PGG/Daria Klimza