autor: MD
o konieczności kształcenia kolejnych pokoleń górników
Czy górnictwo jest potrzebne? Czy inżynierowie górnicy są nam potrzebni? - na te pytania odpowiedział nam prof. Marek Cała, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który był jednym z prelegentów Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego.
Profesor przyznał wprost, że bez inżynierów górników nie damy rady.
Praktycznie wszystko z czym się stykamy obecnie zawdzięczamy pracy górników – przyznał dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jako przykład wskazał m.in. smartfony, dzięki którym możemy się porozumiewać. Wyjaśnił, że wewnątrz takiego urządzenia znajduje się blisko 100 pierwiastków, które musiały zostać wydobyte właśnie przez górników.
Wyobraźmy sobie, że nagle naciskamy jeden przycisk i nie ma górnictwa. Stają kopalnie, nie mamy prądu. Co dalej? Nie mamy komunikacji, nie porozumiewamy się i nie przemieszczamy się. Praktycznie świat zatrzymuje się i zaciąga hamulec ręczny. Dlatego spróbujmy zrobić wszystko żeby zapewnić kadry i ludzi chętnych do pracy w górnictwie – zaapelował profesor.
Piąta edycja Akademii Bezpieczeństwa odbyła się w dn. 3-4 kwietnia w Bystrej. Temat konferencji brzmiał: „Bo najważniejszy jest człowiek – problemy zatrudnieniowe w polskim górnictwie węglowym. Edukacja, wsparcie, bezpieczeństwo”.
Udział w wydarzeniu wzięli m.in. przedstawiciele rządu, instytucji branżowych i naukowych, strony społecznej oraz spółek górniczych i okołogórniczych. Konferencja już na stałe wpisała się w kalendarz ważnych i wartościowych wydarzeń branży wydobywczej.