Zabudowania blisko

autor: MD

 200-letniej katowickiej kopalni trafiły do miasta. Tam dostaną szansę na drugie życie
 
Zespół zabudowy szybu Pułaski to jeden z najbardziej charakterystycznych górniczych obiektów w Katowicach, a może nawet na Śląsku. Wieża szybowa i znajdujący się tuż obok niej długi budynek z zegarem przez lata były wizytówką kopalni Wieczorek. Zakład górniczy już nie fedruje, ale jest już pomysł na to, jak w jego zabudowania tchnąć nowe życie. To tu ma powstać hub gamingowo-technologiczny i stąd 17 kwietnia Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała Katowicom teren byłego szybu Pułaski. Warto wspomnieć, że SRK od wielu lat współpracuje w ten sposób z samorządami. W samym 2022 r. przekazała w formie darowizny gminom górniczym blisko 20 ha gruntów. W ten sposób do Katowic trafiły także tereny po KWK Wieczorek, znajdujące się przy ul. Szopienickiej.
W wydarzeniu uczestniczył wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły. Wiceszef MAP zapewnił, że będzie wspierać przyspieszenie przekazywania terenów pogórniczych samorządom. Podziękował także prezydentowi Katowic Marcinowi Krupie za „bardzo dobry projekt”, który wpisuje się w koncepcję ponownego zagospodarowywania terenów poprzemysłowych.
– Jesteśmy jako Ministerstwo Aktywów Państwowych otwarci na współpracę, na bardzo dobre projekty. Będziemy pomagać, aby tereny rzeczywiście zaczęły jak najszybciej pracować. Mamy nadzieję, że tych projektów będzie dużo – przyznał Wesoły.
Katowice otrzymały w sumie obszar o powierzchni prawie 9,4 ha, na którym znajduje się dziewięć zabytkowych budynków. Są to: budynek kompresora przy maszynie wyciągowej, budynek sortowni, budynek nadszybia, budynek maszyny wyciągowej, budynek warsztatu mechanicznego i podstacji, budynek warsztatu hydraulicznego, budynek magazynu, budynek łaźni i cechowni oraz budynek portierni i kasy węglowej.
– Przejęcie nieruchomości na terenie KWK Wieczorek przybliża nas do rewitalizacji tego obszaru i nadania mu zupełnie nowych funkcji. W tym miejscu powstanie Dzielnica Nowych Technologii, która – mamy nadzieję – przyciągnie do Katowic nowych inwestorów i stworzy nowe miejsca pracy – powiedział prezydent Marcin Krupa. Dodał, że hub ma być impulsem do rozwoju Katowic.
Prezes SRK Janusz Smoliło podkreślił natomiast, że dzięki takim decyzjom historia tego miejsca będzie pisać się na nowo.
– Budowa hubu technologicznego to ważny projekt na wielką skalę, w którym od początku braliśmy aktywny udział. 29 lutego 2020 r. podpisaliśmy z miastem Katowice list intencyjny w sprawie utworzenia Dzielnicy Nowych Technologii na terenie dawnej kopalni Wieczorek. To prawie 9,4 ha gruntu o dużym potencjale i z blisko 200-letnią historią, która będzie pisać się na nowo. Nadal będzie to kopalnia, ale kopalnia nowoczesności – ocenił szef SRK.
Warto przypomnieć, że miasto, przejmując tereny od SRK, realizuje ustawowy obowiązek nałożony na gminy w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami i tym samym zrewitalizuje w tym rejonie tereny poprzemysłowe i uratuje obiekty szybu Pułaski, wprowadzając do nich nowe funkcje o charakterze publicznym.
Hub gamingowo-technologiczny powstanie w ramach Dzielnicy Nowych Technologii, a obiekty będą mieścić się wokół szybów Pułaski i Poniatowski, należących do byłej kopalni. Hybrydowy projekt zakłada zagospodarowanie budynków należących do nieaktywnej kopalni, a także budowę nowego zaplecza. W tym założeniu odzwierciedla udaną rewitalizację Strefy Kultury i nową siedzibę Muzeum Śląskiego.
SRK od wielu lat podejmuje szereg działań wspierających efektywne zagospodarowywanie majątku po zlikwidowanych kopalniach. To jeden z dwóch podstawowych obszarów działalności spółki i obejmuje swoim zasięgiem zasób nieruchomościowy zlokalizowany na terenie 71 gmin w kraju. Spółka realizuje projekty zagospodarowywania majątku poprzez sprzedaż, najem i dzierżawę, ale również realizację projektów innowacyjnych, zapewniających najbardziej efektywne wykorzystanie majątku. W szczególności, w ramach podejmowanych działań, SRK współpracuje z gminami górniczymi. Wiąże się to głównie ze wspieraniem lokalnej kultury, pielęgnowaniem w
yjątkowej historii górnictwa w Polsce, jak również współpracą z samorządami na rzecz rozwoju społecznego i gospodarczego.