autor: KAJ
powstaje innowacyjny system odmetanowania nieczynnych wyrobisk
W kopalni Pniówek powstaje innowacyjny system odmetanowania nieczynnych wyrobisk w ramach projektu pod nazwą „Reduction of methane emissions from post-mining goafs to minimise their inflow into VAM”.
Celem innowacyjnego sposobu odmetanowania zrobów poeksploatacyjnych, poprzez uruchomienie specjalnie zaprojektowanej instalacji, jest ograniczenie emisji metanu z takich zrobów do powietrza wentylacyjnego i powietrza atmosferycznego.
Ten sposób odmetanowania bez wątpienia będzie na drugiej pozycji listy priorytetów związanych z zagrożeniem metanowym. Na pierwszym nadal pozostanie zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i kopalni – zwraca uwagę dr hab. inż. Stanisław Trenczek, p.o. kierownika Zakładu Aerologii Górniczej Głównego Instytutu Górnictwa.
W kopalni Pniówek rozpoczęto badania naukowe i prace rozwojowe mające na celu – jak wskazuje tytuł projektu – ograniczenie emisji metanu ze zrobów poeksploatacyjnych w celu zminimalizowania udziału tego metanu w powietrzu kopalnianym odprowadzanym szybami wentylacyjnymi do powietrza atmosferycznego.
- Do niedawna największą wagę przywiązywano do efektywności klasycznego odmetanowania pokładu węgla i jego otoczenia, które jest prowadzone w rejonie ściany wydobywczej w czasie prowadzonej przez nią eksploatacji danego metanowego pokładu. I trudno się temu dziwić, gdyż z jednej strony wpływa to na wzrost poziomu bezpieczeństwa pracowników zatrudnionych w rejonie takiej ściany i całej kopalni, a z drugiej – na poprawę efektywności wydobycia węgla. Niezależnie od takiego klasycznego odmetanowania, i tak po zakończeniu eksploatacji pokładu węgla daną ścianą wydobywczą metan nadal się wydziela do zrobów poeksploatacyjnych, a część tego metanu migruje poprzez rozszczelinowane skały do powietrza wentylacyjnego, a następnie do powietrza atmosferycznego. Do niedawna, jeśli tylko spełnione były bezpieczne warunki dotyczące dopuszczalnego stężenia metanu w powietrzu wentylacyjnym, to takimi nieszczelnościami w zasadzie się specjalnie nie zajmowano. Podsumowując, można przyjąć, że różnica innowacyjnego systemu odmetanowania od dotychczas stosowanych systemów polega na dodatkowym ujmowaniu metanu ze zrobów poeksploatacyjnych i jego zagospodarowaniu w silnikach gazowych produkujących energię elektryczną lub elektryczną i cieplną, przez co ograniczona zostanie emisja metanu do powietrza atmosferycznego – zwraca uwagę dr hab. inż. Stanisław Trenczek.
- Działania mające na celu ograniczanie emisji metanu do powietrza kopalnianego, a tym samym do powietrza atmosferycznego, prowadzone są z pełnym zaangażowaniem jednostek naukowych, kopalni Pniówek i Jastrzębskiej Spółki Węglowej, co daje duże szanse na sukces – podkreślił naukowiec.
Rezultaty tego będą wymierne zarówno w związku z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych, jak i mniejszymi opłatami za emisję metanu, a także produkcją energii elektrycznej i cieplnej tak ujmowanego metanu spalanego w silnikach gazowych.