Konferencja

 autor: Katarzyna Zaremba-Majcher 

 była doskonałą okazją dla ekspertów górniczej turystyki, aby podzielić się wiedzą na temat najnowszych trendów
Już za nami II Międzynarodowa Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych ICM UM 2023 „Dziedzictwo górnicze – dziedzictwo ludzkości”. 22 i 23 maja odbywała się ona w Wieliczce, a następnie przez kolejne dwa dni w Zabrzu. Organizatorem imprezy było Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, a współorganizatorami Kopalnia Soli Wieliczka SA i Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Uroczyste otwarcie konferencji odbyło się w komorze Długosza. Gości przywitała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli Wieliczka.
Dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka Jan Godłowski w swoim przemówieniu przypomniał o tym, że konferencja miała się odbyć w 2021 roku, ale przez pandemię data musiała zostać przesunięta. – Tym bardziej cieszę się, że spotykamy się znowu i widzę znajome twarze, ale też nowych uczestników – mówił dyrektor.
Gości powitał także Paweł Nowak, prezes zarządu Kopalni Soli Wieliczka.
List do uczestników konferencji skierował Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Podkreślił w nim ważną rolę, jaką pełni Muzeum Żup Krakowskich w ochronie spuścizny górnictwa.
Konferencja była doskonałą okazją dla ekspertów górniczej turystyki, badaczy i profesjonalistów z całego świata, aby spotkać się, podzielić wiedzą i spostrzeżeniami na temat najnowszych trendów w branży. Do udziału w konferencji zgłosili się światowej sławy specjaliści i akademicy zajmujący się ochroną dziedzictwa górniczego. Uczestnicy zwracali uwagę na to, jak górnictwo przyczyniło się do rozwoju cywilizacji i jak ważne jest zachowanie tego dziedzictwa na całym świecie. Specjaliści z całego świata zastanawiali się, jak można przyczynić się do zmiany postrzegania górniczej spuścizny i w jaki sposób chronić ją dla kolejnych pokoleń.
Dyrektor Jan Godłowski zwracał uwagę, że konferencja promuje polską myśl konserwatorską i ochronę dziedzictwa przemysłowego, a zwłaszcza dziedzictwa górniczego, którego jesteśmy jednym z prekursorów, bo ustawa z 1928 roku przewidywała, że kopalnie mogą zostać uznane za zabytki.
 Na pierwszą światową listę dziedzictwa UNESCO została właśnie wpisana Kopalnia Soli w Wieliczce. Więc kto, jak nie my! Stąd właśnie pomysł, by zorganizować takie miejsce, gdzie spotykają się praktycy z akademikami, historykami i gdzie można się wymieniać doświadczeniami. Na pierwszej konferencji w 2018 roku mieliśmy uczestników z 18 krajów, ale covid pokrzyżował nam plany, więc kolejna konferencja odbyła się pięć lat później. Ale odzew jest ogromny, bo mamy uczestników z 22 krajów z 5 kontynentów – podkreślał z dumą dyrektor Godłowski.
Podczas konferencji zostały wygłoszone 63 referaty. Uczestnicy przedstawiali udostępnione do zwiedzania kopalnie i muzea górnicze różnych surowców (baryt, cyna, cynk, kobalt, krzemień, miedź, ołów, opale, piryt, ropa naftowa, rtęć, srebro, sól, siarka, wapień, węgiel kamienny, złoto, żelazo), regiony i historyczne centra górnicze, a także międzynarodowe sieci i szlaki dziedzictwa górniczego, geologicznego i przemysłowego.
– Jestem bardzo usatysfakcjonowany poziomem referatów, które dotyczyły ogólnej kwestii postrzegania górnictwa, współczesnej historii w świetle zmian klimatycznych i całej atmosfery wobec przemysłu, industrializacji – mówił Jan Godłowski.
 Jeżeli chcemy robić zieloną transformację, to do budowy takiego np. wiatraka potrzeba niesamowitej ilości komponentów, które przeważnie pochodzą z wydobycia z ziemi. Bez górnictwa nie mielibyśmy smartfonów, tabletów, komputerów. Bez węgla koksowego nie da się wytopić stali, która jest nam jednak niezbędna. Było sporo tematów poruszanych. Jak słyszałem od uczestników, są pod dużym wrażeniem poziomu całej organizacji, co bardzo nas cieszy, oraz poziomu referatów, które były wygłaszane – dodał dyrektor.
Konferencji towarzyszyła wystawa posterowa, która prezentowała górnicze trasy i muzea z 16 krajów.
Konferencję swoim patronatem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek.