Śląskie zabytki

autor: Katarzyna Zaremba-Majcher

uhonorowane prestiżową nagrodą Teraz Polska
 
Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza, należące do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, jak już pisał portal nettg.pl, nagrodzone zostały Godłem Teraz Polska. Organizowany od ponad 30 lat konkurs honoruje najlepsze na krajowym rynku produkty i usługi. Godło to jest najbardziej rozpoznawalnym polskim znakiem promocyjnym.
- Takie nagrody potwierdzają jakość tego, co nam się udało zrobić przy rewitalizacji, a także usług turystycznych, które proponujemy. Funkcjonujemy na rynku wolnego czasu i konkurujemy z bardzo różnymi podmiotami – mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego.
Rynek usług nie należy do łatwych w tych czasach. To nie tylko muzea i inne instytucje kultury, ale też parki rozrywki, multipleksy kinowe, tereny zielone, baseny i parki wodne. Wybicie się na nim wymaga mocno zaawansowanych działań promocyjnych, bo chcemy, by ludzie do nas przyjeżdżali, żeby to dziedzictwo górnicze Śląska pokazywać. Takie nagrody nam w tym bardzo pomagają – przyznaje Bartłomiej Szewczyk.
Kopalnia Guido i sztolnia królowej Luizy oraz wieża ciśnień to też miejsce, gdzie można napić się dobrej kawy i zobaczyć jak z góry wygląda Śląsk.
- Chcielibyśmy bardzo, żeby turyści, którzy do nas przyjeżdżają i zwiedzają jeden obiekt, dowiedzieli się też na miejscu, że są jeszcze pozostałe i nabrali ochotę na zobaczenie całości – podkreśla dyrektor.
Rewitalizacja przeprowadzona w dawnych kopalnianych obiektach spowodowała że, miejsca te zmieniły swoją funkcję, stały się z obiektów technicznych obiektami turystycznymi.
- W połowie czerwca będziemy mieli Industriadę. Jest organizowana we wszystkich obiektach Szlaku Zabytków Techniki. Województwo śląskie powierzyło nam funkcję operatora szlaku, czyli to my na bieżąco zarządzamy szlakiem i koordynuje działania na nim – mówi Szewczyk.
W wakacje także czeka na zwiedzających moc atrakcji. Zaplanowane są koncerty. Jeszcze w czerwcu - duży festiwal muzyki elektronicznej Carbon Silesia, który odbędzie się po raz trzeci. Lipiec i sierpień to cykl koncertów weekendowych. I oczywiście przez cały czas czynne będą trasy turystyczne.
Już w ten weekend, 17 czerwca, muzeum zaprasza na Industriadę. Szczegóły wydarzenia pod linkiem https://industriada.pl