autor: TRz
na terenie byłego Oddziału KWK Piekary I
Ponad pół roku temu zlikwidowany został Oddziału KWK Piekary I należący do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Na terenie dawnej kopalni węgla pozostało jednak jeszcze kilkadziesiąt obiektów. Jaki będzie ich los?
- 31 grudnia 2022 r. oddział został zlikwidowany. Obecnie prowadzone są działania polikwidacyjne, które generalnie polegają na zagospodarowaniu pozostałego majątku, w tym uregulowanie stanów prawnych, sprzedaży lub dzierżawy pozostałego majątku. Prowadzona jest procedura przetargowa dotycząca likwidacji zbędnych obiektów. Na Oddziale zlikwidowano wszystkie przewidziane do likwidacji obiekty powierzchniowe za wyjątkiem 30 obiektów, które zostały przekazane do KWK w Całkowitej Likwidacji - informuje Mariusz Tomalik, główny specjalista z Zespołu do spraw Wizerunku i Komunikacji w Dziale Marketingu i Wizerunku Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA w Bytomiu.
SRK Oddział KWK w Całkowitej Likwidacji przejęła po dawnej KWK Piekary te obiekty, które wpisane są do rejestru zabytków, obiekty planowane są do przekazania do gminy, obiekty przewidziane do sprzedaży lub dzierżawy, a także obiekty, którymi zainteresowane jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich. Prócz tego istnieją nadal budynki, w których mieściły się biura pracowników likwidowanego Oddziału i ich likwidacja jest możliwa dopiero po przekazaniu do KCL. W tym gronie znajduje się m.in. budynek magazynu głównego czy budynek portierni.
Czy to znaczy, że po dawnej kopalni Julian pozostanie na stałe około trzydziestu obiektów? Niekoniecznie. W sytuacji, gdy nie będzie chętnych do zakupu lub dzierżawy, Spółka Restrukturyzacji Kopalń zastrzega sobie możliwość, by za jakiś czas dokonać fizycznej likwidacji tych obiektów, czyli ich wyburzenia.
Piekarska kopalnia zakończyła wydobycie węgla kamiennego pod koniec stycznia 2020 r. W ostatnim okresie fedrowała pod szyldem KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary. Przez wiele lat znana była jako KWK Julian, a na początku XXI w. jako ZG Piekary.