Polska Agencja Prasowa
Miedź napędza rewolucję energetyczną; to kluczowy, strategiczny surowiec, bez którego transformacja energetyczna nie jest możliwa - powiedział we wtorek, 5 września, w Karpaczu prezes KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot.
Prezes KGHM uczestniczył w zorganizowanym w ramach 32. Forum Ekonomicznego w Karpaczu panelu dyskusyjnym Surowce przyszłości - w których obszarach surowcowych Polska ma potencjał i powinna rozwijać wydobycie?
Mówiąc o surowcach wydobywanych przez miedziową spółkę Zdzikot podkreślił, że dokument Polityka Surowcowa Państwa do 2050 r., który został przyjęty w ubiegłym roku, to dokument wizjonerski. Prezes zwrócił uwagę, że w załączniku tego dokumentu zostały wskazane surowce strategiczne i krytyczne. - Wszystkie nasze produkty są na tej liście, zarówno miedź rafinowana, srebro, złoto, molibden czy nikiel - wyliczył.
Prezes wskazał, że wszystkie projekty górnicze mają charakter długofalowy i są kosztowne. W tym kontekście Zdzikot wskazał na należący do KGHM Polska Miedź szyb GG-1 w Kwielicach na Dolnym Śląsku, który został otwarty w czerwcu tego roku. To najgłębszy szyb górniczy w Europie. - Przygotowanie tej inwestycji trwało kilkanaście lat - przypomniał.
Szef KGHM podkreślił, że miedź napędza rewolucję energetyczną, a bez tego surowca transformacja energetyczna nie jest możliwa. W sierpniu tego roku Departament Energii USA dołączył miedź do listy surowców strategicznych wskazując na to, że do 2035 r. zapotrzebowanie na miedź podwoi się w skali świata - powiedział, przypominając, że miedź jest również na liście surowców strategicznych w UE.
Prezes kombinatu miedziowego wskazał, że do produkcji samochodu o napędzie elektrycznym potrzeba 150 kg miedzi, a do turbiny wiatrowej o mocy 3MW potrzeba niemal 5 t miedzi.
Zdzikot podkreślił, że KGHM stanowi filar bezpieczeństwa surowcowego Polski. Dziś wydobycie miedzi w Polsce z naszych złóż na Dolnym Śląsku stanowi 50 proc. ogólnej produkcji górniczej miedzi w UE - zaznaczył, wskazując, że KGHM jest też drugim producentem srebra w świecie.
Dodał, że KGHM zabezpiecza także potrzeby państwa polskiego na miedź. Pamiętajmy, że już dziś na świecie mamy ogromne niedobory miedzi. - Dane wskazują, że UE zużywa rocznie o kilkaset tysięcy ton miedzi więcej niż jest w stanie wyprodukować na swoim terytorium - poinformował prezes spółki.
Zdzikot wskazał przy tym, że wszystkie projekty inwestycyjne KGHM odpowiadają na potrzeby rynku.