Ceny w największych terminalach

 Polska Agencja Prasowa

  węglowych są obecnie znacznie niższe niż na początku tego roku
 
W sierpniu br. na międzynarodowym rynku węgla zaobserwowano lekkie odbicie cenowe, jednak ceny w największych terminalach węglowych są obecnie znacznie niższe niż na początku tego roku - wynika z opracowania katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
W sierpniu główne indeksy węgla wysokoenergetycznego w krótkim terminie wykazały tendencję wzrostową na międzynarodowym rynku spot, aczkolwiek poziom aktualnych cen jest wysoce niższy od osiąganych z początkiem tego roku - czytamy w opublikowanym w czwartek comiesięcznym podsumowaniu sierpniowych publikacji prasowych dotyczących światowego rynku węgla.
Jak podano w opracowaniu ARP, osłabiony europejski import węgla doprowadził do spadku zapasów tego surowca w portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) do 5,74 mln ton.
Według notowań platformy Argus, indeks dzienny CIF ARA dla węgla o wysokiej wartości opałowej 25 sierpnia osiągnął wartość 122,83 USD za tonę, indeks tygodniowy 123,75 USD za tonę, a indeks miesięczny 117,70 USD za tonę (wzrost o 6,54 proc.).
Nastroje uczestników rynku, zwłaszcza strony podażowej, kształtowały się głównie pod wpływem wydarzeń zachodzących w czwartej co do wielkości gospodarce świata - produkcja energii z węgla kamiennego w Niemczech w czwartym tygodniu sierpnia wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z produkcją w tygodniu poprzedzającym. Spadła natomiast w tym czasie w Niemczech generacja energii z siły wiatru - wskazują analitycy.
Zdaniem ekspertów dodatkowym impulsem do wzrostu cen na europejskim rynku węgla w czwartym tygodniu sierpnia były utrzymujące się zakłócenia dostaw kolejowych z kopalni Cerrejon do portu Puerto Bolivar w Kolumbii oraz możliwość wystąpienia zakłóceń w dostawach gazu LNG z Australii w efekcie przygotowywanych strajków pracowników spółek Woodside i Chevron.