Prapremiera filmu

autor: KZM

na szczycie hałdy Skalny
 
Wyjątkowy przedpremierowy pokaz filmu postapokaliptycznego pt. W nich cała nadzieja w reżyserii Piotra Biedronia odbył się w piątkowy wieczór, 29 października, na hałdzie Skalny. Nikt nie spodziewał się tak ogromnej frekwencji.
Producenci filmu podkreślają, że powstał w ramach programu mikrobudżetów PISF (Polski Instytut Sztuki Filmowej). Reżyser zdradza, że scenografia powstała z recyklingu i m.in. właśnie za te działania otrzymali nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najbardziej ekologiczną produkcję w Polsce.
Dwa tygodnie budowana była scenografia przez Marka Zawieruchę, 9 dni trwały zdjęcia. Aktorka, lektor i częściowa postprodukcja robiona była na komputerze. Wyzwaniem było wymazywanie ptaków i pogoda, bo temperatura sięgała 35 st. C. 
Robiłem kiedyś film dla elektrowni, ujęcia kręcono z hałdy. Wtedy właśnie zakochałem się w tym miejscu - wspomina reżyser.
- To miejsce idealnie pasowało do scenariusza. Ogromną pomoc dostaliśmy od Grzegorza Conrada, dyrektora kopalni Bolesław Śmiały - dodał Piotr Biedroń. 
- Mieszkańcy Łazisk utożsamiają się z tym miejscem. Ono jest o tyle nietypowe, że leży w centrum Śląska. Można stąd podziwiać niezwykłe widoki. To jest teren kopalni, przemysłowy, ale jednocześnie zielony. Na wejście wydajemy specjalne zgody. Scenarzysta filmu to miejsce odkrył, kiedy  nagrywał tu film „Bilet na księżyc”. To bardzo piękny śląski film o przyjaźni. Warto go zobaczyć. Sceny były kręcone nie tylko na hałdzie, ale również w schronach z lat 60. Znajdują się one pod budynkiem łaźni. Jeszcze filmu nie widziałem. Jestem go bardzo ciekawy, bo byłem tu kiedy kręcili zdjęcia - opowiada Grzegorz Conrad, dyrektor kopalni.
Premiera filmu w kinach już 24 listopada. Będzie prezentowany m.in. na Trieste Film Festival. O czym opowiada? W rzeczywistości postapokaliptycznej Ewa walczy o życie z maszyną wyposażoną w sztuczną inteligencję, która staje się dla niej większym zagrożeniem niż otaczający świat. Występują Magdalena Wieczorek i Jacek Beler. Reżyseria i scenariusz - Piotr Biedroń, zdjęcia - Tomasz Wójcik, muzyka - Łukasz Pieprzyk.