autor: TRz
naruszy poziom wód gruntowych w Polsce
Po ponad czterdziestu latach Czesi planują wznowić wydobycie z wykorzystywanego wcześniej złoża w miejscowości Vidnava. Działalność kopalni może mieć wpływ na terytorium Polski. Czy to znaczy, że możemy się obawiać obniżenia poziomu wód gruntowych po polskiej stronie, analogicznie jak to miało miejsce w sprawie kopalni Turów?
- W potencjalnym zasięgu oddziaływania kopalni znajduje się gmina Otmuchów, a w niej miejscowości: Łąka, Jarnołtów, Zwanowice, Jasienica Górna - wylicza Alicja Majewska, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Opolu.
Do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie wpłynęło pismo Ministerstwa Środowiska Republiki Czeskiej z 5 września 2023 r., znak MZP/2023/710/2867, informujące o wydaniu tak zwanej opinii wiążącej w sprawie oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia pod nazwą Ustanowienie obszaru górniczego Dolni Ĉervená Voda na wyłącznym złożu Vidnava (3099101) i zezwolenie na działalność górniczą. Wspomniana opinia wiążąca została wydana przez Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej 3 sierpnia 2023 r.
Sprawa dotyczy wydobycia kaolinu i żwiru. Przedsięwzięcie planowane jest w całości na terenie Republiki Czeskiej, 500 m od granicy z Polską. Pierwotna eksploatacja górnicza została zakończona tam ponad 40 lat temu. W ramach przedsięwzięcia dla złoża przewidziano wyznaczenie obszaru górniczego. Eksploatacja ma być prowadzona przy użyciu maszyn napędzanych silnikami wysokoprężnymi, takich jak: koparka, ładowarka kołowa, spycharka, ciężarówki transportujące surowiec i urobek w obrębie kamieniołomu.
- W najbliższej odległości od przedsięwzięcia zlokalizowane są miejscowości: Zwanowice, Łąka i Jarnołtów, położone w gminie Otmuchów w województwie opolskim, które - zgodnie z założeniami Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Opolskiego - proponuje się objąć ochroną prawną w formie powiększenia Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Ponadto teren położony w odległości około 5 km od planowanego przedsięwzięcia spełnia kryteria uznania za rezerwat przyrody. To proponowany rezerwat przyrody Nadziejów. W podobnej odległości zlokalizowany jest obszar Natura 2000 Ostoja Sławniowicko-Burgrabicka PLH160004 - informuje Alicja Majewska z RDOŚ w Opolu.
Formalności związane z czeskim wnioskiem toczą się w polskich urzędach od kilkunastu miesięcy. Organem właściwym w sprawach ocen oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym jest generalny dyrektor ochrony środowiska, który w toku przedmiotowego postępowania zwrócił się pismem z 29 kwietnia 2022 r., uzupełnionym pismem z 27 lipca 2022 r. do regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Opolu, o wyrażenie opinii w opisywanej sprawie.
Strona polska wniosła uwagi i przekazała je Czechom, którzy dostarczyli informacje uzupełniające. Burmistrza Otmuchowa natomiast wyraził oczekiwanie, aby Czesi przekazali analizę powykonawczą oraz systematycznie przekazywała wyniki prowadzonych przez stronę czeską monitoringu hydrologicznego.
Regionalny dyrektor ochrony środowiska w Opolu, po przeanalizowaniu dostarczonych dokumentów, w tym uzupełnienia strony czeskiej, stwierdził, że nie przewiduje możliwości wystąpienia negatywnego wpływu kopalni w Vidnavie na środowisko na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, zwłaszcza na terenie miejscowości: Łąka, Jarnołtów, Zwanowice i Jasienia Góra, w gminie Otmuchów. Nie stwierdził też zasadności przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do postępowania dotyczącego transgranicznego oddziaływania na środowisko omawianego przedsięwzięcia.