autor: KAJ
zatrudnia obecnie 3300 pracowników, w tym kilkuset naszych rodaków
Załoga OKD obchodzi 19 grudnia br. 55 rocznicę rozpoczęcia wydobycia w kopalni ČSM. To ostatnia kopalnia węgla kamiennego w kraju naszych południowych sąsiadów.
Budowę kopalni ČSM rozpoczęto już w 1958 r. Jednak dopiero po 10 latach wydobyto pierwsze tony węgla z przodka w 23. pokładzie ruchu Południe.
Nie było wówczas budynków administracyjnych, łazienek, przebieralni, ani stołówki wyścigowej. Zaplecze socjalne znajdowało się w drewnianych parterowych budynkach, a łaźnia zasilana była blaszanym piecem. Na zewnątrz nie było kostki brukowej, tylko błotnista nawierzchnia, więc przed wyjściem z baraku zakładaliśmy z powrotem robocze buty – wspomina świadek Vladimír Špok, były główny inżynier kopalni ČSM.
Pierwszy węgiel wydobyto z głębokości 570 m ze ściany 230 311 obsługiwanej przez ekipę Antonína Niedoby. Od tego czasu na powierzchnię wyjechało 122 mln ton „czarnego złota”.
W momencie rozpoczęcia wydobycia w kopalni zwanej przez górników „gigantem” zatrudnienie znalazło 965 pracowników. W pierwszym roku wydobyto 59240 ton węgla, co w przeliczeniu na wydobycie dobowe wynosi 227 ton.
Kopalnia ČSM już w 1971 r. odnotowała sukces zaliczając rekordowe wydobycie na poziomie 2,8 mln ton węgla. Roczna produkcja wahała się zwykle od 2 do 2,5 mln ton.
Kopalnia ČSM zatrudnia obecnie 3300 pracowników. W br. wydobycie ma wynieść ok.1 mln ton węgla. Zgodnie z obecnym planem eksploatacja surowca potrwa do około połowy 2026 r. A do wydobycia jest jeszcze ok. 3,6 mln ton węgla. Następnie OKD planuje zamknięcie kopalni.
Zamknięcie Kopalni ČSM nie musi jednak oznaczać końca marki OKD. W pierwszej kolejności nastąpi techniczna likwidacja kopalni, a jeśli przepisy na to pozwolą, spółka chce być gotowa do rozpoczęcia działalności w zakresie produkcji mieszanek węglowych i produkcji zielonej energii – tłumaczy Roman Sikora, prezes zarządu spółki OKD.
W kopalni ČSM pracowało przez lata wielu polskich górników. Niestety nie było ona dla nich szczęśliwa. 20 grudnia 2018 r. w ruchu ČSM-Północ, na skutek wybuchu metanu i pożaru zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków. Śledczy z obydwu krajów zgodnie ustalili, że nie doszło do naruszenia przepisów lub niedopełnienia obowiązków.
Uroczystości upamiętniające to wydarzenie zaplanowano jak co roku na 20 grudnia. Odbędą się w Stonawie pod pomnikiem Łzą poświęconym tamtym wydarzeniom.