autor: AMC
w głąb ziemi przeniknie ponad 10 warstw kontynentalnych
Chińscy naukowcy rozpoczęli wiercenie otworu o głębokości 10 000 m w skorupie ziemskiej. Ta druga co do wielkości gospodarka świata bada nowe granice nad i pod powierzchnią planety - donosi portal mining.com.
- Według oficjalnej agencji informacyjnej Xinhua rozpoczęły się wiercenia najgłębszego w historii Chin otworu w bogatym w ropę regionie Xinjiang. Wcześniej. Chiny wysłały z pustyni Gobi pierwszego cywilnego astronautę w przestrzeń kosmiczną. Według raportu wąski szyb w głąb ziemi przeniknie ponad 10 warstw kontynentalnych, czyli warstw skał, i dotrze do systemu kredowego w skorupie ziemskiej, w którym znajdują się skały sprzed około 145 milionów lat - informuje portal.
Trudność konstrukcyjną projektu wiertniczego można porównać do dużej ciężarówki jadącej po dwóch cienkich stalowych linach – powiedział cytowany przez mining.com Xinhua Sun Jinsheng, naukowiec z Chińskiej Akademii Inżynierii.
Według China National Petroleum Corp., która stoi na czele projektu, projekt dostarczy danych na temat wewnętrznej struktury Ziemi, a jednocześnie przetestuje technologie głębokich wierceń pod ziemią. Samo wiercenie ma potrwać 457 dni.
Portal przypomina, że prezydent Chin Xi Jinping wezwał do większych postępów w badaniach głębokich Ziemi. Te prace mają pomóc w identyfikacji zasobów mineralnych i energetycznych oraz w ocenie ryzyka katastrof ekologicznych, takich jak trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów.
Największa dziura w Ziemi, jaką dotychczas udało się wykopać, ma 12262 m. To tzw. otwór SG-3, który Rosjanie wydrążyli na Półwyspie Kolskim jeszcze w XX wieku. Tymczasem obecnie w małopolskiej wsi Szaflary powstaje najgłębszy w Polsce odwiert geotermalny. Docelowa głębokość to 7000 m. Posłuży on do produkcji ciepła, a może także energii elektrycznej.