Województwo śląskie

autor: MD

 odnowiło memorandum o współpracy z Walią
W czwartek, 11 stycznia, w Katowicach odnowiono po dwóch dekadach memorandum o współpracy pomiędzy województwem śląskim a rządem Walii - poinformowały służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Pod dokumentem podpisali się marszałek Jakub Chełstowski i premier rządu Walii Mark Drakeford.
Walię i śląskie łączy bardzo zbliżona historia w kontekście dziedzictwa przemysłowego. Memorandum to w praktyce odnowione porozumienie i przyjęty plan działań na rzecz współpracy także w takich obszarach jak innowacje przemysłowe, edukacja, cybernetyka.
To bardzo ważny dzień dla naszego województwa, jego teraźniejszości i przyszłości. Memorandum pomiędzy naszym regionem a rządem Walii otwiera wiele dróg współpracy, których wspólnym mianownikiem jest proces transformacji, który Walijczycy mają już za sobą, odnosząc przy tym wielki sukces, natomiast województwo śląskie jest w centralnym jego punkcie. Chcemy więc czerpać wiedzę z doświadczeń naszych walijskich przyjaciół, prowadzić także szeroką współpracę obejmującą edukację, medycynę, szeroko pojętą gospodarkę oraz turystykę. Bardzo dziękuję panu premierowi Markowi Drakefordowi za przybycie, życzliwość i przyjaźń, bo Walię i nasz region mentalnie bardzo wiele łączy. To zaszczyt i wielkie wyróżnienie mieć tak znakomitych przyjaciół – podkreślił marszałek województwa Jakub Chełstowski, cytowany na stronie urzędu.
Porozumienie koncentruje się także na turystyce, w tym wymianie najlepszych praktyk wokół obiektów znajdujących się Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w oparciu o dawne krajobrazy przemysłowe oraz zielonej transformacji krajobrazów poprzemysłowych, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa hałd węglowych.
To wyjątkowa okazja, aby uczyć się od innego kraju, który ma podobną do nas historię i ambicje, jeśli chodzi o przekształcanie krajobrazów poprzemysłowych i bezpieczeństwo hałd węglowych. Mamy podobną historię związaną z górnictwem i przemysłem ciężkim, a obecnie jesteśmy zaangażowani w rewitalizację, rekultywację gruntów i zrównoważony rozwój. Sam widziałem, jak centrum Katowic przekształciło się z kopalni węgla, kiedy byłem tu ostatni raz w 2005 roku, w strefy biznesowe i kulturalne, dzielnice mieszkalne i areny sportowe – podkreślił premier Mark Drakeford.
Jak zaznaczył premier, mimo, że Wielka Brytania opuściła szeregi Unii Europejskiej, nigdy jednak nie przestała czuć się członkiem europejskiej wspólnoty. Premier podziękował także za pomoc i wsparcie niesione ludności ukraińskiej po napaści na ich kraj przez Rosję.