autor: Tomasz Rzeczycki
wodnym ma powstać w zalanym kamieniołomie Ślichowice
Geonatura Kielce zamierza przeprowadzić spore zmiany na terenie dawnego kamieniołomu Ślichowice, znajdującego się pod jej opieką. W 2023 r. prowadzono tam tylko standardowe prace porządkowe i konserwacyjne, takie jak przycinka, sprzątanie i naprawa wybranych elementów infrastruktury.
Dawny kamieniołom Ślichowice leży w zachodniej części Kielc. Gdy prowadzono w nim wydobycie, miejsce te usytuowane było na terenach wiejskich. Współcześnie w bardzo bliskim sąsiedztwie wyrobiska znajduje się osiedle bloków mieszkalnych. Stąd częściowo zalany kamieniołom jest naturalnym miejscem rekreacji i spacerów. Niewielka część kamieniołomu objęta jest ochroną jako rezerwat Ślichowice.
Aby zachować walory widokowe miejsca, niezbędna jest okresowa wycinki drzew i krzewów.
Taka konieczność jest co roku. Dotyczy to zwłaszcza ścian wyrobisk w obrębie rezerwatu Ślichowice, w których znajdują się najbardziej reprezentatywne fałdy tektoniczne. Skala i częstotliwość przeprowadzania wycinek zależy głównie od posiadanych środków finansowych - stwierdza Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji w Geonaturze Kielce.
Od dostępności pieniędzy zależeć też będzie, kiedy zostaną przeprowadzone dalsze inwestycje w Ślichowicach. A plany są już skonkretyzowane.
- Plany zagospodarowania Ślichowic to modernizacja istniejącej ścieżki edukacyjnej wraz z jej uzupełnieniem o nowe elementy małej architektury w postaci punktu widokowego zlokalizowanego na terenie rezerwatu, nowe tablice i barierki oraz pomost na zbiorniku wodnym w kamieniołomie zachodnim - wylicza Michał Poros.
Kamieniołom w Ślichowicach funkcjonował do 1970 r. Wcześniej, bo w czerwcu 1952 r. powołano do istnienia rezerwat przyrody. W jego skład wchodzą odsłonięty przy eksploatacji kamienia profil geologiczny oraz teren go otaczający o wymiarach 55 na 100 metrów. W praktyce ochroną rezerwatową objęta została grzęda skalna, rozdzielająca dwa wyrobiska - zachodnie zalane wodą i wschodnie, suche.