W kopalni Piast-Ziemowit

autor: MD

stworzono mural poświęcony wydarzeniom z 1981 roku
 
W ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit w środę, 28 maja, odsłonięto mural, który upamiętnia najdłuższy podziemny w czasie stanu wojennego - poinformowały służby prasowe Polskiej Grupy Górniczej, do której należy zakład. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Związek Zawodowy Pracowników Dołowych przy wsparciu PGG.
W ceremonii przecięcia wstęgi, udział wzięli m.in.: Bartosz Kępa, wiceprezes zarządu ds. finansowych PGG, Krzysztof Krasucki, dyrektor kopalni Piast-Ziemowit, przedstawiciele związków zawodowych oraz samorządu, uczestnicy podziemnego strajku, pracownicy PGG oraz  artyści.
To co się wówczas wydarzyło było odważne i bardzo ważne, bo zmieniało bieg historii. Mural jest artystycznie wyraźny, piękny i potrzebny, bo przekazujemy historię kolejnym pokoleniom, budujemy tożsamość regionu. Miałem sześć lat, gdy miały miejsce wydarzenia związane ze stanem wojennym – zaznaczył wiceprezes Kępa.
Mural namalowali artyści z pracowni Czary Mury Marta Piróg i Marek Grela, na podstawie obrazu autorstwa Urszuli Wajdzik, który powstał z okazji 40. rocznicy strajku podczas pleneru Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury Grupa na Zamku Oświęcim. Prezesem tego stowarzyszenia jest Jerzy Demski, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Dołowych.
Pomysł wykonania muralu jest związany z pamiątkową tablicą, wmurowaną rok temu. Tablica jest poświęcona rodzinom strajkujących, bo ten budynek w 1981 r. pełnił rolę w tamtych czasach poczekalni dla górników, którzy czekali na autobusy. Tu wówczas się grupowali górnicy, a w związku z tym, że my strajkowaliśmy, to tutaj była możliwość kontaktu z bliskimi, był tu telefon i rodziny tu przychodziły. Mural jest doskonałą oprawą dla tej tablicy  – wyjaśnił przewodniczący Jerzy Demski.
To kolejny mural, przy kopalni Piast w Bieruniu, upamiętniający najdłuższy strajk podziemny w 1981 r. podczas stanu wojennego. Autorami muralu, odsłoniętego jesienią 2021 roku z inicjatywy Solidarności na bocznej ścianie czteropiętrowego bloku mieszkalnego w pobliżu kopalni, są także Marta Piróg i Marek Grela.
Trwający dwa tygodnie 650 m pod ziemią strajk w kopalni Piast w Bieruniu był najdłuższym tego typu protestem w powojennej historii górnictwa. Górnicy z Piasta spędzili Boże Narodzenie pod ziemią, przy wstrzymanych dostawach żywności i gasnących lampkach. Ostatnie dni strajku, w tym Wigilię, większość strajkującej załogi spędziła już właściwie w ciemnościach, z wydzielanym jedzeniem.