Piotr Litwa prezesem WUG

autor: MD

 Nadzór górniczy z nowym szefem, Piotr Litwa prezesem
 Piotr Litwa został nowym prezesem Wyższego Urzędu Górniczego - poinformował WUG we wtorek, 4 czerwca, na stronie internetowej. Piotr Litwa był już szefem nadzoru górniczego w latach 2008-2014. Był także wojewodą śląskim.
„W dniu 3 czerwca 2024 r., na podstawie art. 165 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2023 r. poz. 633, z późn. zm.) Prezes Rady Ministrów powołał Pana Piotra Litwę zamieszkałego w Katowicach, od dnia 5 czerwca 2024 r., na stanowisko Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z siedzibą w Katowicach” - podano na stronie Urzędu.
Przypomnijmy, że 25 marca ze stanowiska prezesa WUG odwołany został Adam Mirek. 16 kwietnia ukazało się ogłoszenie o postępowaniu kwalifikacyjnym na stanowisko szefa nadzoru górniczego. Za przebieg naboru odpowiadał zespół, który został powołany pod koniec marca przez minister przemysłu Marzenę Czarnecką. Zgłoszenia na stanowisko szefa nadzoru górniczego były przyjmowane do piątku, 26 kwietnia. Ich otwarcie miało miejsce w środę, 8 maja. Pięć dni później odbyły się rozmowy z kandydatami spełniającymi wymogi formalne. Z zespołem spotkało się sześć osób, które chciały zostać szefami nadzoru górniczego. Rozmowy obejmowały m.in. wiedzę o zakresie działalności Wyższego Urzędu Górniczego oraz wiedzę niezbędną do wykonywania zadań na stanowisku prezesa; kwalifikacje i doświadczenie zawodowe kandydata w zakresie umiejętności zarządczych na stanowisku prezesa centralnego organu administracji rządowej właściwego w sprawach nadzoru górniczego.
Piotr Litwa urodził się w 1964 r. w Katowicach. Ukończył studia na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jest także absolwentem podyplomowych studiów problemów prawnych górnictwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na Wydziale Administracji i Prawa w latach 1996-1997.
W latach 1996-2000 odbył studia doktoranckie na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 2000 r. obronił pracę doktorską na temat wpływu czynników geotechnicznych na stan zagrożenia tąpaniami w wyrobiskach chodnikowych, uzyskując stopień naukowy doktora nauk technicznych.
Pracę w górnictwie węgla kamiennego rozpoczął po studiach w Przedsiębiorstwie Robót Górniczych w Katowicach. W 1992 r. został starszym inspektorem w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Katowicach. W 1995 r. zaczął pracować jako główny specjalista w Wyższym Urzędzie Górniczym. Od 1997 r. był wicedyrektorem kolejno w Departamencie Ochrony Zdrowia, Zagrożeń Naturalnych, Bezpieczeństwa Pracy i Szkolenia oraz w Departamencie Górnictwa Wyższego Urzędu Górniczego.
W roku 2000 został powołany na stanowisko dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Bytomiu, a następnie Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach. Od 14 stycznia 2005 r. pełnił funkcję wiceprezesa WUG. Na prezesa WUG został powołany 1 listopada 2008 r. 12 marca 2014 r. objął urząd wojewody śląskiego. Funkcję tę pełnił do 8 grudnia 2015 r.
Jest członkiem wielu stowarzyszeń górniczych, w tym także naukowych. Ma uprawnienia kierownika ruchu podziemnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny.
WUG jest centralnym urzędem administracji rządowej, nadzorowanym przez ministra przemysłu. Urzędem kieruje prezes, którego powołuje i odwołuje premier.
Głównym zadaniem Wyższego Urzędu Górniczego oraz podległych mu okręgowych urzędów górniczych jest nadzór i kontrola zakładów górniczych w Polsce w celu ochrony życia i zdrowia górników, ochrony środowiska na terenach eksploatacji górniczej, a także rekultywacji gruntów pogórniczych. WUG w Katowicach ustanowiony został rozporządzeniem Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej z 24 czerwca 1922 r. Ten dzień uznaje się za powstanie współczesnego polskiego nadzoru górniczego.
Według stanu na dzień 31 grudnia 2023 r., nadzorem i kontrolą urzędów górniczych było objętych 7410 zakładów górniczych, w tym: 31 podziemnych zakładów górniczych (19 kopalń wydobywających węgiel kamienny, prowadzących działalność w 30 ruchach, cztery kopalnie węgla kamiennego w likwidacji - w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń, jedna kopalnia węgla kamiennego w budowie, trzy kopalnie rud miedzi, jedna kopalnia rud cynku i ołowiu w likwidacji, jedna kopalnia soli, jeden zakład górniczy wydobywający gips i anhydryt, jeden zakład górniczy wydobywający solankę do celów leczniczych) oraz 7 276 odkrywkowych zakładów górniczych i 103 otworowe zakłady górnicze.