Józef Dubiński na jubileusz Górniczej

 autor: MD

 
Prof. JÓZEF DUBIŃSKI, b. dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, wiceprezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach:
Pamiętam czasy, kiedy w latach 90. ubiegłego stulecia rodziła się „Trybuna Górnicza”. Bardzo kibicowałem temu tygodnikowi i tak zostało do dzisiaj. Przez te trzy dekady miałem okazję spotykać się z wieloma dziennikarzami, którzy godnie reprezentowali ten tytuł. Zawsze cechował ich profesjonalizm i rzetelność. Od pewnego czasu jestem już na emeryturze, ale gdy byłem wicedyrektorem, a potem dyrektorem w Głównym Instytucie Górnictwa, nie wyobrażałem sobie, aby w czwartek (przez lata właśnie tego dnia ukazywała się „TG” – red.) na moim biurku zabrakło „Górniczej”. Taki tytuł był i jest potrzebny środowisku górniczemu.
Dla mnie „Trybuna” była i jest bardzo ważnym środkiem przekazu. Jej siłą jest to, że informuje o rzeczach, których na próżno szukać choćby w prasie ogólnokrajowej czy regionalnej.
Należy odnotować fakt, że „TG” zawsze towarzyszyła wszystkim znaczącym wydarzeniom branżowym – konferencjom, seminariom, targom czy wystawom. Zawsze można było liczyć na jej patronat medialny. Trzeba także podkreślić, że to wsparcie miało także wymiar globalny, tak jak było to w przypadku Światowych Kongresów Górniczych, z którymi jako prezydent byłem związany przez wiele, wiele lat.

1717665571 znaczek30ltg

 
 
 
Przez te trzy dekady „Trybuna” spełniała i spełnia swoją rolę jako ważnego i opiniotwórczego tytułu branżowego. Nie można też zapominać, że od lat związany jest z nią ściśle portal internetowy netTG.pl Gospodarka-Ludzie, z którego także bardzo chętnie korzystam. Zarówno portal, jak i gazeta są źródłem cennych informacji dla osób związanych z branżą, ale także dla tych, którzy są po prostu nią w jakimś stopniu zainteresowani.
„Trybuna” porusza całe spektrum tematów istotnych dla przemysłu wydobywczego. Na jej łamach można przeczytać m.in. o bezpieczeństwie pracy, innowacjach, ekonomii, inwestycjach. To wszystko podane jest w sposób bardzo dostępny, co świadczy o wysokim poziomie profesjonalizmu zespołu redakcyjnego.
Warto tu też zwrócić uwagę na nazwę tego tygodnika. Może ona się niektórym kojarzyć z minionym ustrojem, ale należy mieć na uwadze to, że samo słowo „trybuna” to określenie dla forum do wygłaszania poglądów, a spokrewnione z nim słowo „trybun” określa człowieka, który występuje w czyimś imieniu i głosi pewne idee. „Trybuna” doskonale się wpisuje w te definicje i od trzydziestu lat przekazuje rzetelne oraz sprawdzone informacje i w ten sposób służy górnictwu i górnikom.
Z okazji jubileuszu składam serdeczne gratulacje całej redakcji. Życzę dużo zdrowia i wytrwałości oraz dziękuję jeszcze raz za wyróżnienie, które miałem przyjemność otrzymać od „Trybuny”. W 2023 r. uhonorowano mnie bowiem tytułem „Górniczego Autorytetu Półwiecza”.