Zmarł Gerard Trefoń

autor: AMC

Nie żyje mecenas śląskiej sztuki i kultury, także tej z węgla
Nie żyje Stanisław Gerard Trefoń, kolekcjoner, mecenas śląskiego malarstwa i rzeźby w węglu. Mieszkał w Rudzie Śląskiej, gdzie od kilkudziesięciu lat prowadził galerię sztuki. Miał 91 lat. Na jednym z portali społecznościowych o jego śmierci poinformowało Stowarzyszenie Barwy Śląska.
- Z wielkim żalem i smutkiem informujemy o śmierci Stanisława Gerarda Trefonia. Stanisław Trefoń był wielkim miłośnikiem sztuki intuicyjnej, człowiekiem pełnym pasji, promotorem kultury i dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska. Był właścicielem Kolekcji Barwy Śląska i twórcą Stowarzyszenia Barwy Śląska. Wszyscy jesteśmy zdruzgotani. Składamy najszczersze kondolencje żonie Jadwidze i całej rodzinie - czytamy.
O śmierci Trefonia poinformował też prezydent Rudy Śląskiej - Michał Pierończyk.
Z głębokim żalem odebrałem wiadomość o śmierci Pana Stanisława Gerarda Trefonia, kolekcjonera, mecenasa, animatora kultury, twórcy Stowarzyszenia Barwy Śląska. Był wielkim miłośnikiem sztuki intuicyjnej oraz promotorem kultury Górnego Śląska. Stanisław Gerard Trefoń był uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska oraz Nagrodą im. Wojciecha Korfantego przyznawaną przez Związek Górnośląski. Żonie Jadwidze, Rodzinie i Bliskim składam wyrazy współczucia - napisał.
O kolekcjonerze, znanym przede wszystkim z działalności na rzecz kultury Śląska, Trybuna Górnicza i portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie pisał wielokrotnie.
Stanisław Gerard Trefoń urodził się w Świętochłowicach. Przez ponad 70 lat zgromadził imponującą kolekcję dzieł twórców intuicyjnych, naiwnych. Jego zbiór to 3 tys. obrazów, linorytów i akwarel, a także rzeźb w drewnie oraz unikatowy zbiór rzeźb wykonanych z węgla. Obrazy z kolekcji Gerarda Trefonia to dzieła takich malarzy jak: Ociepka, Sówka, Gawlik, Wróbel, Luciński, Matura, Nowak. 
Obrazy te prezentował w galerii Barwy Śląska. Stworzył też Stowarzyszenie Barwy Śląska. Jego misją była ochrona i promowanie śląskiego dziedzictwa kulturowego. Prace z kolekcji były prezentowane zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Japonii, Czechach. W sumie było to około 300 wystaw.
Gerard Trefoń otrzymał tytuł "Zasłużony dla miasta Ruda Śląska" oraz prestiżową Nagrodę im. Wojciecha Korfantego przyznawaną przez Związek Górnośląski.