Zmiany w Ministerstwie Przemysłu

autor: JM 

.Będzie wiceminister od górnictwa
 Wraz z początkiem lipca rozszerzone zostały kompetencje Ministerstwa Przemysłu. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami resort oprócz górnictwa i hutnictwa zajmuje się również atomem, ropą naftową i gazem.
O rozszerzeniu kompetencji Ministerstwa Przemysłu mówiła podczas jego marcowej inauguracji szefowa resortu Marzena Czarnecka. Jak wskazała przedmiotem prac resortu będzie nie tylko górnictwo, ale także kwestie związane z ropą naftową, gazem i atomem, i tym samym będą one dotyczyć obszaru całego kraju.
Wraz z początkiem lipca br. te zapowiedzi stały się faktem. 1 lipca do Ministerstwa Przemysłu z Ministerstwa Klimatu i Środowiska w całości przeszły: Departament Energii Jądrowej oraz Departament Elektroenergetyki i Gazu, a w części - Departament Elektromobilności i Gospodarki Wodnej oraz Departament Ropy i Paliw Transportowych. Niewykluczone, że w nowej strukturze organizacyjnej przeniesione departamenty zmienią  nazwy.
W efekcie zatrudnienie w resorcie przemysłu zwiększyło się z 50 do ponad 100 osób. Główna siedziba Ministerstwa Przemysłu pozostaje w Katowicach, natomiast w Warszawie resort zyskał drugą siedzibę w budynku przy ul. Książęcej 4, gdzie mieści się również m.in. Giełda Papierów Wartościowych – to tutaj pracują urzędnicy przeniesieni z MKiŚ oraz pracownicy Departamentu Górnictwa i Hutnictwa, który do tej pory mieścił się w MAP. Przy Książęcej w Warszawie drugie biuro będzie miała również minister Czarnecka. Co ważne nowo zatrudniane w Ministerstwie Przemysłu osoby mają być zatrudniane w Katowicach.
Nieoficjalnie mówi się również, że resort ma wkrótce zyskać dwóch nowych wiceministrów – jeden ma się zajmować energetyką jądrową, a drugi górnictwem.