Zwolnienia

autor: JM  

Zagrożone pensje górników? Chcą pilnego spotkania
 Przedstawiciele „Solidarności” z Południowego Koncernu Węglowego chcą jak najszybszego spotkania z przedstawicielami zarządu spółki. Chcą rozmawiać o drastycznie spadającym wydobyciu i sprzedaży węgla, obawach dotyczących zwolnień oraz obniżenia, a w nawet zagrożenia, wynagrodzeń w spółce.
Przedstawiciele Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność Południowego Koncernu Węglowego zwrócili się w tej sprawie do zarządu we wtorek, 30 lipca. Pismo, podpisane przez przewodniczącego „S” w PKW Stanisława Kłysza oraz dwóch wiceprzewodniczących Waldemara Sopatę oraz Stanisława Kurnika, zostało również przesłane do wiadomości m.in. minister przemysłu Marzeny Czarneckiej oraz resortu aktywów państwowych.
W piśmie wystąpili o jak najszybsze spotkanie, a ze swej strony zaproponowali termin 2 sierpnia, w godz. porannych między 8 a 9. Wskazali, że chcą poruszyć tematy, które w ocenie strony związkowej budzą wielki niepokój wśród załogi, co do dalszego funkcjonowania PKW.
Chodzi m.in. o spadek wydobycia i drastyczny spadek sprzedaży węgla. - (...) a co za tym idzie znaczny spadek strony przychodowej, co powoduje konieczność korzystania z dużo wyższych subwencji. Niesie to zagrożenie nie dochowania parametrów wynikających z zapisów umowy społecznej, a w konsekwencji skutkować będzie wprowadzeniem planów naprawczych i w drastycznym stopniu obniżeniem wynagrodzeń – napisali związkowcy.
Oprócz tego wymieniają również zagrożenie wypłat oraz zagrożenie zwolnień grupowych i innych.
„Brak rozmów ze stroną społeczną na temat realizacji programów operacyjnych czy też ustalanie nowych, które to mają drastyczny wpływ na wymogi umowy społecznej dotyczące wskaźników, jakie muszą być zrealizowane i uwzględnione we wniosku do umowy społecznej z poszczególnych spółek. Domagamy się, jak najszybszych rozmów i konsultacji w wymienionych sprawach dotyczących Południowego Koncernu Węglowego” – wskazali w ostatnim punkcie autorzy pisma.
Brak podjęcia rozmów w proponowanym przez nas terminie będzie oznaką braku woli ze strony Zarządu do rozwiązania problemów w sprawie zagrożeń dla spółki, a tym samym zmusi stronę społeczną do wystąpienia w trybie Ustawy o Rozwiązywaniu Sporów Zbiorowych. Wobec powyższego oczekujemy jak najszybszej odpowiedzi” – zaznaczyli związkowcy z „S”.
Na końcu do rozmów we wskazanych tematach zaprosili również wszystkie inne organizacje związkowe działające w PKW bez względu na ich reprezentatywność.
PKW (dawniej Tauron Wydobycie) do końca 2022 roku był częścią Grupy Tauron. Natomiast 1 stycznia 2023 roku spółka stała się jednoosobową spółką Skarbu Państwa i od tego momentu funkcjonuje poza strukturami kapitałowymi Grupy Tauron.
Do PKW należą trzy zakłady górnicze: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. Na koniec minionego roku zakłady PKW zatrudniały 6300 osób. W 2023 roku kopalnie spółki wyprodukowały 4,5 mln t węgla, podczas gdy rok wcześniej produkcja wyniosła trochę ponad 5 mln t.