Wraz z czeskimi kolegami

autor: KAJ

 świętować będą także polskie załogi pracujące w OKD
Spółka węglowa OKD zapowiada uroczystości z okazji Dnia Górnika, które przypadają w kraju naszych południowych sąsiadów 11 września na pamiątkę nadania przez króla Wacława I praw górniczych miastu Jihlawie w 1249 r., ważnych dla wszystkich ziem królestwa czeskiego.
Tego dnia, punktualnie o godz. 14.00, pod pomnikiem górnika i mineraloga Georgiusa Agricoli, na placu, przed karwińską filią Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, tradycyjnie już delegacje zakładów pracy i związków zawodowych złożą wieńce i kwiaty. Głos zabiorą przedstawiciele zarządu spółki OKD oraz władz samorządowych. Odprawiona zostanie tez krótka modlitwa i zagra górnicza orkiestra.
Następnie górnicy przejdą pochodem przez centrum miasta do Kościoła parafialnego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie mszę w intencji braci górniczej, także tych górników, których nie ma już wśród nas, odprawi Mons. Martin David, biskup ostrawsko-opawski.
Wraz z czeskimi kolegami świętować będą także polskie załogi. W OKD wciąż pracuje ok. 400 naszych górników. Ogółem OKD zatrudnia obecnie 3300 pracowników, 2500 własnych i 800 w firmach zewnętrznych. OKD wciąż poszukuje górników, zwłaszcza w Polsce. Pojawiają się niestety problemy. Brakuje bowiem kandydatów do pracy na dole.
Spółka OKD zamknęła 2023 r. dodatnim wynikiem ekonomicznym – poinformowało jej kierownictwo. Górnicy wydobyli 1 000 125 ton węgla i wykonali 7,7 km wyrobisk. W 2024 r. planowane jest wydobycie na poziomie 1,2 mln ton węgla. Górnicy mają wykonać 7,8 km wyrobisk pod kolejne ściany na 2025 r.
Zgodnie z założonym planem będzie to ostatni pełny rok prowadzenia wydobycia węgla przez spółkę OKD. Jej kierownictwa ma jednak szerokie plany na dalszą działalność.
 Marka OKD nie zniknie wraz z końcem wydobycia. Posiadamy całą infrastrukturę, lokale, sprzęt i wykwalifikowanych pracowników do produkcji mieszanek węglowych z węgla energetycznego o wymaganej wartości opałowej. Surowiec zamierzamy sprowadzać do Czech z zagranicy. Odbiorcami naszych produktów będą elektrownie, a także cementownie. Kolejny biznes to nieruchomości. Posiadamy setki działek przeznaczonych pod zabudowę, dysponujemy działkami przeznaczonymi pod działalność przemysłową, a także budynki użyteczności publicznej. Chętnie sprzedamy część gruntów deweloperom, a w inne będziemy inwestować we współpracy z gminami, aby je w miarę możliwości uatrakcyjnić. Jednym z projektów będzie EDEN, czyli park naukowy pod Uniwersytetem Śląskim. Trzecim filarem naszej działalności po zakończeniu wydobycia będzie produkcja wodór - zapowiedział Roman Sikora, prezes zarządu OKD, w wywiadzie dla Górniczej i portalu nettg.pl.