autor: KAJ
W trakcie trzech dni trwania Expo Katowice odbędzie się szereg spotkań biznesowych i konferencji
W Katowicach zainaugurowano w środę, 4 września, XX edycję targów EXPO Katowice, wcześniej znanych pod nazwą: Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice.
Zjechali na nie krajowi i zagraniczni producenci maszyn i urządzeń dla górnictwa, a także innych gałęzi przemysłu.
Na placu przed Spodkiem można odwiedzić stoiska znanych marek prezentujących głównie swoje dokonania konstruktorskie. Swoją ofertę wystawiły m.in. Fasing, Famur, Huta Łabędy, Thiele, Damel i FIT Wolbrom.
- Przed laty Targi miały charakter ekspozycji maszyn i urządzeń głownie dla górnictwa. Obecnie zmieniają się, tak samo, jak gospodarka i świat – mówiła otwierając wydarzenie Iwona Gramatyka, prezes zarządu EXPO Katowice.
W trakcie trzech dni trwania Expo Katowice odbędzie się szereg spotkań, które obejmują m.in. Międzynarodowe Targi EXPO, Przemysł Spotkań EXPO Katowice, Targi EcoDom, Konferencję Przemysł 5.0, jednodniową Konferencję Kobiet, Forum Polsko-Indyjskie z podpisaniem listu intencyjnego, konferencję „Gdzie Przemysł spotyka Przyszłość", konferencję „Nowe Horyzonty Miast" oraz konkursy: „Innowacje w Przemyśle EXPO KATOWICE” oraz „SMART ENERGY EXPO KATOWICE".
Podczas ceremonii otwarcia targów głos zabrała m.in. posłanka Urszula Koszutska.
Dzisiejszy dzień pokazuje, jak współpraca jest nam bardzo potrzebna i to w różnych obszarach – zaznaczyła.
Zwróciła uwagę na ważny punkt program tegorocznych Targów, jakim jest spotkanie przedsiębiorców branży górniczej z Polski i Indii. W trakcie spotkań omówione zostaną możliwości współpracy biznesowej w sektorze górnictwa węglowego. Obie strony podpiszą list intencyjny w tej sprawie.
Premierzy Polski i Indii podczas ostatniego spotkania w Warszawie bardzo mocno podkreślili, jak istotny jest rozwój gospodarczy i przemysł węglowy. Indie to kraj, który najszybciej się rozwija i posiada znaczące zasoby węgla kamiennego – zwróciła uwagę Urszula Koszutska zaznaczając, że Polska posiada najnowocześniejszą myśl techniczną w dziedzinie eksploatacji węgla.
Podkreśliła, że konieczna jest współpraca obu krajów w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki oraz kwestii społecznych.
Dzisiaj przed nami ogromne wyzwanie związane z transformacją, ale jestem przekonany, że jesteśmy na tę transformację gotowi. Mamy wysoką kulturę pracy, rozwinięty rynek pracy, przemysł, technologię i naukę, która wspiera nas wszystkich. Dziś stoimy u progu Przemysłu 5.0. Chcemy, aby ten przemysł był bliżej człowieka, środowiska, był bardziej zorientowany na to, co dotyczy ludzi – podkreślił z kolei Marek Wójcik, wojewoda śląski.
Marcin Krupa, prezydent Katowic zwrócił uwagę, że dziś przemysł bardzo różni się od tego sprzed pięciu czy dziesięciu lat. - Musimy podążać z duchem czasu i wprowadzać w naszych systemach produkcyjnych te wszystkie oczekiwane zmiany, które są wprowadzane w krajach bardziej rozwiniętych niż Polska - mówił.
Wicemarszałek województwa śląskiego, Bartłomiej Sabat mówił, że Targi będą dobrym kierunkowskazem, w która stronę my, jako województwo śląskie powinniśmy się rozwijać i w jakie nowoczesne technologie inwestować.
Jutro, 5 września, podczas drugiego dnia trwania Targów, zaplanowano kolejną część dyskusji „Gdzie Przemysł spotyka przyszłość oraz konferencję zatytułowaną „Kobieta współczesna”.