autor: MD
dała zielone światło w sprawie umorzenia certyfikatów
Rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej wydała zgodę na umorzenie Certyfikatów Inwestycyjnych JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego w ramach ustalonego na 2024 rok limitu - podała spółka w raporcie bieżącym opublikowanym w środę, 11 września.
"(...)W dniu 11.09.2024 r. Rada Nadzorcza Spółki pozytywnie zaopiniowała wniosek Zarządu i udzieliła zgody na umorzenie Certyfikatów Inwestycyjnych JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego [„FIZ”] serii E w ilości 287.825 szt. o łącznej szacowanej wartości około 400 mln PLN, w ramach ustalonego na 2024 rok limitu. Szacunki oparte zostały na wycenie z dnia 23.07.2024 r. i mogą odbiegać od faktycznych wartości, które będą znane dopiero po wycenie dokonanej w danym dniu wykupu" - podano w raporcie.
Dodano, że sumarycznie rada nadzorcza wyraziła zgodę na umorzenie certyfikatów inwestycyjnych FIZ o łącznej szacowanej wartości 1 390 mln zł z zaplanowanej kwoty umorzeń na rok 2024 o wartości 1 500 mln zł.
W raporcie poinformowano także, że JSW, że zgodnie z zapisami umowy konsorcjalnej dotyczącej finansowania w formule Sustainability–linked loan nie zarekomenduje wypłaty żadnych dywidend oraz podziału zysku, chyba że w okresie 12 miesięcy poprzedzających taką rekomendację Spółka nie dokonywała wypłat z FIZ.
"Niewykonanie tego zobowiązania przez Spółkę będzie stanowiło przypadek naruszenia na gruncie umowy. W związku z powyższym w przypadku umorzenia certyfikatów inwestycyjnych, o których mowa w niniejszym raporcie bieżącym Spółka będzie zobowiązana w okresie 12 miesięcy od każdego umorzenia do nierekomendowania wypłaty dywidendy oraz podziału zysku" - wyjaśniono w raporcie.
Szczegółowe informacje dotyczące wykupu Certyfikatów Inwestycyjnych FIZ w związku z wyrażoną zgodą, będą publikowane w raportach okresowych.
JSW jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej i i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej, który jest niezbędnym składnikiem w procesie produkcji stali. W tym roku węgiel koksowy po raz czwarty uzyskał status surowca krytycznego dla europejskiej gospodarki. Do JSW należą m.in. cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce wynosi ponad 21 tys. pracowników.