autor: MOKR
tereny po kopalni Kazimierz-Juliusz
Spółka Restrukturyzacji Kopalń podpisała z władzami Sosnowca list intencyjny w sprawie przekazania miastu kolejnych terenów po kopalni Kazimierz-Juliusz. Chodzi o prawie 30 hektarów, na których powstaną m.in.: żłobek, przedszkole, mieszkania, a także miejsca, gdzie mieszkańcy będą mogli spędzać wolny czas.
List intencyjny podpisano w środę, 9 października, w obiektach kopalni Kazimierz-Juliusz. Sosnowiec, w ramach darowizny od SRK, może otrzymać prawie 30 hektarów.
Zagospodarowanie tych terenów ma nawiązywać do projektu Kazimierz OdNowa, realizowanego na terenach po kopalni Kazimierz-Juliusz i finansowanego z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. W 2020 r. SRK przekazała miastu na ten cel blisko 3 hektary wraz z zabytkowymi zabudowaniami budynku maszyny wyciągowej i nadszybia oraz charakterystyczną wieżą szybową Kazimierz-I.
W podpisaniu listu intencyjnego uczestniczyli m.in. Jarosław Wieszołek, prezes SRK, Mariusz Jończyk, wiceprezes SRK oraz Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Niedawno podpisaliśmy podobny dokument z gminą Ruda Śląska, a Sosnowiec też idzie tą ścieżką. Mamy w Sosnowcu już pierwszy etap dotyczący trzech hektarów, gdzie trafiają środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i gdzie dojdzie do pobudzenia aktywności gospodarczej. Chcemy, by rozwój kolejnych terenów przebiegał w sposób zrównoważony - mówił Jarosław Wieszołek, prezes SRK. - SRK od kwietnia realizuje politykę polegającą na tym, by przekazywać gminom tereny i by te były przeznaczane na rozwój. Sosnowiecki projekt zasługuje na uznanie, łączy tradycję, wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców - dodał.
- Pamiętam, jak te tereny wyglądały 10 lat temu, gdy likwidowano kopalnię. Do dzisiaj wiele się zmieniło, dzięki pracy mieszkańców i samorządu - podkreślał Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - Od dawna rozmawiamy o tym, by przywrócić miastom tereny górnicze. Sosnowiec będzie realizował kolejny etap projektu, z czego bardzo się cieszę. Powstaną nowe miejsca pracy, żłóbek, przedszkole, nowe osiedle mieszkaniowe, miejsce spotkań dla mieszkańców. W to miejsce wróci życie. Projekt oceniany jest na około 90 mln złotych, szacujemy, że ze środków unijnych otrzymamy około 70 – 80 mln złotych - wyliczał.
SRK, wspólnie z gminą, pracuje również nad dalszym zagospodarowaniem prawie 20 hektarów po byłej KWK Kazimierz-Juliusz w rejonie ulic Grenadierów i Łaziennej. Spółka planuje przeznaczyć na sprzedaż komercyjną blisko 10-hektarowy teren. Pozostała część mogłaby zostać wykorzystana przez gminę między innymi pod budowę ścieżki rowerowej i uregulowanie stanu prawnego nieruchomości zajętych pod drogę dojazdową do cmentarza.