Spotkanie w kopalni

 autor: JM

.Jak będzie wyglądało wydobycie pod Katowicami
W czwartek, 10 października, w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Staszic-Wujek w Katowicach, odbyło się 29. posiedzenie Zespołu porozumiewawczego dla okresowej oceny wpływów eksploatacji górniczej kopalń PGG, na powierzchnię terenu w granicach administracyjnych miasta Katowice – poinformowali przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Spotkanie prowadził Roman Sus, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach. W obradach uczestniczyli przedstawiciele: OUG w Katowicach, Urzędu Miasta Katowice, Polskiej Grupy Górniczej, w tym KWK Mysłowice-Wesoła, KWK Staszic-Wujek oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Omówiono zakres eksploatacji górniczej kopalń PGG, dokonanej w II i III kwartale br., wraz z analizą wyników obserwacji geodezyjnych, deformacji terenu oraz pomiarów wielkości przyspieszeń drgań gruntu. Przedstawiono postęp prac związanych z likwidacją zakładów górniczych KWK Wieczorek II oraz KWK Boże Dary, a także zakres usuwania szkód spowodowanych ruchem zakładów górniczych PGG.
Ponadto podsumowano współpracę organów samorządowych z kopalniami, prowadzącymi eksploatację pod terenami miasta Katowice. Poinformowano o planowanym w IV kwartale br. i I kwartale 2025 r., zakresie eksploatacji górniczej wraz z prognozami jej wpływów na powierzchnię oraz o działaniach profilaktycznych.
WUG jest centralnym urzędem administracji rządowej, nadzorowanym przez ministra przemysłu. Urzędem kieruje prezes, którego powołuje i odwołuje premier. Głównym zadaniem Wyższego Urzędu Górniczego oraz podległych mu okręgowych urzędów górniczych jest nadzór i kontrola zakładów górniczych w Polsce w celu ochrony życia i zdrowia górników, ochrony środowiska na terenach eksploatacji górniczej, a także rekultywacji gruntów pogórniczych. WUG w Katowicach ustanowiony został rozporządzeniem Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej z 24 czerwca 1922 r. Ten dzień uznaje się za powstanie współczesnego polskiego nadzoru górniczego.