autor: MOKR
i terenami po zakładzie górniczym
Wszystkie organizacje związkowe działające w Weglokoksie Kraj podpisały się pod pismem do minister przemysłu Marzeny Czarneckiej. Związkowcy zwracają się o pilne spotkanie z udziałem minister przemysłu oraz zarządu Węglokoksu Kraj. Tłumaczą to tym, że załoga Węglokoksu domaga się przedstawienia rzetelnych i szczegółowych informacji dotyczących dalszego funkcjonowania spółki oraz przebiegu procesu likwidacyjnego kopalni Bobrek-Piekary.
„Spotkanie, które było zaplanowane na 23 września br. zostało przez panią minister odwołane i do dnia dzisiejszego nie zostaliśmy poinformowani o nowym terminie” - czytamy w piśmie z 25 października
„W trakcie ostatniego spotkania z panią minister, które miało miejsce 5 lipca br. usłyszeliśmy zapewnienia, że nikt z pracowników Węglokoksu Kraj nie straci pracy, że likwidacja naszej kopalni będzie prowadzona z wykorzystaniem naszej załogi w oparciu o zapisy zawarte w umowie społecznej, z wykorzystaniem gwarancji świadczeń socjalnych w całym okresie likwidacji, tj. urlopów górniczych, urlopów dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, jednorazowych odpraw pieniężnych oraz alokacji do innych spółek węglowych, dającej gwarancję kontynuacji zatrudnienia”.
Związkowcy w piśmie domagają się pilnego przedstawienia do konsultacji społecznych propozycji rozwiązań legislacyjnych, które będą zawierały: możliwość prowadzenia likwidacji zakładu górniczego z wykorzystaniem załogi; możliwość alokacji pracowników do każdej ze spółek węglowych, nie tylko objętych systemem wsparcia; możliwość korzystania ze świadczeń; wydłużenie oraz zrównanie okresu urlopów górniczych i urlopów dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla do 5 lat oraz wydłużenie okresu obowiązywania tych świadczeń tak, aby pracownicy mieli możliwość skorzystania z pełnego 5-letniego urlopu górniczego po zakończeniu eksploatacji w ostatnich kopalniach, tj. po 2049 r.; uwzględnienie w podstawie wyliczenia wynagrodzenia do wysokości powyższych świadczeń również nagrody kwartalnej wypłacanej zamiast nagrody rocznej (14-ej pensji).
„W trakcie spotkania przedstawicieli związków zawodowych działających w Węglokoksie Kraj SA z panią minister uzgodniliśmy, że pracownicy naszej spółki-córki Węglokoks Kraj Serwis, wykonującej usługi na rzecz naszej kopalni, zostaną przejęci przez Węglokoks Kraj. W naszej opinii proces przejmowania pracowników Węglokoksu Kraj Serwis powinien nastąpić niezwłocznie” - czytamy w piśmie.
Organizacje związkowe kończą pismo następująco: „Domagamy się również od zarządu Węglokoksu Kraj SA oraz od Ministerstwa Przemysłu przedstawienia koncepcji wykorzystania terenów oraz części infrastruktury naszej kopalni w taki sposób, aby zapewnione zostały jakieś miejsca pracy po zakończeniu działań likwidacyjnych. Prowadzenie dalszej działalności gospodarczej na tym terenie pomoże złagodzić skutki utraty blisko dwóch tysięcy miejsc pracy po zlikwidowaniu naszego zakładu górniczego”.