autor: MOKR
w wersji cyfrowej
Adam Rostecki z Instytutu im. Wojciecha Korfantego sporządził dokumentację cyfrową szybu Poniatowski, który jest częścią dawnej kopalni Wieczorek oraz jego maszynowni – poinformował Instytut Korfantego w mediach społecznościowych.
– To niezwykłe miejsce pełne historii przemysłu górniczego. Szyb Poniatowski powstał w XIX wieku i przez dekady odgrywał kluczową rolę w wydobyciu węgla w regionie. Dziś, choć kopalnia zakończyła działalność, obiekty takie jak maszynownia czy sam szyb, pozostają cennym świadectwem górniczego dziedzictwa Śląska. Maszynownia, którą udało mi się uwiecznić, zachwyca architekturą i technologicznymi detalami, które wciąż przypominają o dawniej pełnionej funkcji – mówi Adam Rostecki, specjalista ds. Mobilnego Centrum Digitalizacji.
Podkreśla jednocześnie, że przeprowadził nie tylko dokumentację fotograficzną, ale wykonał także szczegółowe skany 3D maszynowni. Dzięki temu ten unikalny obiekt zostanie zachowany w formie cyfrowej.
Jak przekazuje Instytut Korfantego, warto dodać ciekawostkę, że szyb Poniatowski, wybudowany w latach 1904-1911, pierwotnie nosił nazwę Nickisch, od której pochodzi nazwa osiedla robotniczego Nikiszowiec. Nazwę Nickisch nadano na cześć barona Nickischa von Rosenegka, będącego członkiem rady nadzorczej spółki „Spadkobiercy Jerzego Giesche”, która była ówczesnym właścicielem terenów, na których funkcjonował szyb i kopalnia.