11 stycznia 2019 Portal gospodarka i ludzie autor: WIG
"Oczekujemy (...) niezwłocznego rozwiązywania zaistniałej konfliktowej sytuacji w JSW SA dla dobra wszystkich zaangażowanych stron, a w szczególności dla zachowania spokoju społecznego, i ładu korporacyjnego" - napisał w piątek, 11 stycznia, w liście otwartym do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego szef zarządu krajowego Związku Zawodowego Pracowników Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla w Polsce "Przeróbka" Sławomir Łukasiewicz.
List rozpoczyna się przypomnieniem, że na podstawie odnośnych przepisów prawa minister energii sprawuje "nadzór właścicielski nad Jastrzębską Spółką Węglową SA, w której niepotrzebnie wzrasta sytuacja konfliktowa".
Łukasiewicz pisze, że "kolejnym zaognieniem" było czwartkowe (10 stycznia) odwołanie dwóch wiceprezesów: ds. strategii i rozwoju - Artura Dyczko i ds. handlu - Jolanty Gruszki.
"Zachodzi podejrzenie, że dokonane odwołania mają w przebiegły sposób wymusić rezygnację najlepszego z dotychczas pełniących tę funkcję Prezesa JSW SA – Daniela Ozona" - stwierdza przewodniczący władz krajowych związku "Przeróbka" i ocenia, że "w zasadzie w JSW SA wystąpiły wszystkie możliwe konflikty, począwszy od konfliktu interesów, procedur, struktury, wartości, relacji, po konflikt danych spowodowany brakiem właściwego przepływu informacji, błędnego ich rozumowania i odmiennego interpretowania".
Sławomir Łukasiewicz w imieniu związku zawodowego "Przeróbka" zwraca się do ministra energii o strategiczne rozwiązanie problemu w JSW. Rozwiązanie zaistniałego konfliktu powinno w ocenie związkowców nastąpić "niezwłocznie", "dla dobra wszystkich stron" i szczególnie w trosce o "zachowanie spokoju społecznego".
List otwarty wysłany został także do premiera, do wiadomości załóg górniczych, związków OPZZ i do mediów.