Koncertowy początek nowego roku

14 stycznia 2019 Portal gospodarka i ludzie autor: Maciej Dorosiński

Osobowość, Innowacyjność i Ekologia – to trzy kategorie, w których przyznawane są nagrody i wyróżnienia w konkursie Górniczy Sukces Roku organizowanym przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową. Okazją do ich wręczenia był Górniczy Koncert Noworoczny, który odbył się w poniedziałek, 14 stycznia, w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Konkurs został przeprowadzony już10 raz.

 

W wydarzeniu zorganizowanym przez GIPH uczestniczył m.in.: wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Obecni byli także parlamentarzyści, reprezentanci urzędów i instytucji państwowych, samorządowcy, reprezentanci świata nauki, instytucji branżowych, związków zawodowych i oczywiście członkowie Izby, która od 1991 r. wspiera i chroni interesy przedsiębiorców związanych z górnictwem i branżą okołogórniczą.1547501225 giph koncert 2019 md 14

Uroczystość rozpoczęła się od minuty ciszy. W ten sposób upamiętniono prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który w poniedziałek zmarł w szpitalu w wyniku ran, które zadał mu zamachowiec.

Gości przywitał prezes GIPH Janusz Olszowski, który w swoim wystąpieniu podsumował minionych 12 miesięcy.

- Miniony rok był dobry dla górnictwa. Był niezwykle intensywny i bogaty w ważne wydarzenia. Rozpoczął się przyjęciem przez Radę Ministrów Programu dla górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Program ten powstał w wyniku współdziałania strony rządowej oraz przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych. Po raz pierwszy do dokumentu tej rangi wprowadzono na wniosek Izby rozdział pt. „Wpływ płatności publicznoprawnych górnictwa węgla kamiennego na funkcjonowanie państwa”. Uwzględniono także praktycznie wszystkie nasze postulaty związane z ograniczeniem fiskalizmu wobec górnictwa oraz uproszczeniem procedur związanych z prowadzeniem działalności górniczej. Myślę, że z punktu widzenia działalności Izby, jednym z ważniejszych wydarzeń roku 2018 było uchwalenie odpowiedniej zmiany ustawy Prawo geologiczne i górnicze, która rozwiązała problem wygaśnięcia w roku 2020 ponad 20 koncesji na wydobywanie węgla. Mam ogromną satysfakcję, że to nasza organizacja w znacznym stopniu się do tego przyczyniła. Kosztowało to w ostatnich dwóch latach wiele sił i starań, ale było warto, bo zmiany poszły dokładnie w tym kierunku, który od początku postulowaliśmy – mówił prezes, który wspomniał też o szczycie klimatycznym COP24 oraz o projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.

- Polska wzorowo zorganizowała szczyt. Wielkie gratulacje dla organizatorów i władz miasta Katowice.