Metropolia nie wybrała szefa szefa transportu

17 stycznia 2019 Polska Agencja Prasowa

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM), która od 1 stycznia br. przejęła organizację komunikacji miejskiej w regionie, nie wybrała szefa powołanego pod tym kątem Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM) spośród zgłoszonych kandydatów. Ruszył już nowy nabór.

Zgodnie z intencją 41 tworzących Metropolię miast i gmin, od nowego roku odpowiada ona - poprzez ZTM - za całość komunikacji miejskiej na swoim obszarze. Jednocześnie w ostatnich tygodniach prowadziła konkurs na nowego szefa ZTM. O rezygnacji dotychczasowego szefa ZTM, Marka Kopla, GZM informowała na początku grudnia.

 

Termin naboru zgłoszeń w postępowaniu na nowego dyrektora ZTM upłynął 31 grudnia br.; zgłosiło się czterech kandydatów. Dwóch z nich spełniło wymogi formalne i zostało zaproszonych do rozmów kwalifikacyjnych i testu merytorycznego. Te - jak podały w czwartek służby prasowe Metropolii - odbyły się przed tygodniem.

- Po przeprowadzeniu rozmów oraz testu sprawdzającego, żaden z dwóch kandydatów, którzy brali udział w naborze na stanowisko dyrektora ZTM, nie spełnił naszych oczekiwań, jeśli chodzi o doświadczenie, umiejętności i predyspozycje zawodowe - powiedział cytowany w czwartkowej informacji GZM jej członek zarządu odpowiedzialny za transport Grzegorz Kwitek.

- Dlatego też zarząd GZM zdecydował, aby ogłosić nowy nabór na to stanowisko. Na dokumenty wszystkich zainteresowanych czekamy do 25 stycznia - dodał Kwitek. Nowe postępowanie ws. naboru na stanowisko dyrektora Zarządu Transportu Metropolitalnego zostało już ogłoszone w Biuletynie Informacji Publicznej GZM.

Wśród wymogów pozostawiono pięcioletni staż pracy, w tym co najmniej trzy lata na stanowisku kierowniczym w związanej z zarządzaniem transportem jednostce samorządu, samorządowej jednostce organizacyjnej lub w innej instytucji.

Głównym zadaniem nowego dyrektora ma być usprawnienie systemu komunikacji i dopasowanie go do potrzeb pasażerów. - W tej chwili najważniejsze dla nas jest rozpoczęcie prac nad nową siatką połączeń i rozkładem jazdy - zasygnalizował Kwitek.

- Musimy dokładnie przeanalizować te istniejące i dostosować do zmian, które zaszły w miastach i gminach na przestrzeni lat oraz tak opracować rozkłady, aby uwzględniały integrację z połączeniami kolejowymi. Przed nami jeszcze modyfikacja taryfy. Chcemy, aby była jak najbardziej przejrzysta dla użytkowników, ale dawała im różne, atrakcyjne i wygodne możliwości podróżowania - dodał członek zarządu GZM.

O rezygnacji dotychczasowego szefa ZTM, Marka Kopla, GZM informowała na początku grudnia. Będzie on pełnił swoją funkcję do końca stycznia, aby dokończyć proces przejmowania i integrowania trzech dotychczasowych związków komunikacyjnych w strukturach ZTM.

Od 1 stycznia 2019 r. wszystkie autobusy, tramwaje i trolejbusy funkcjonują w GZM pod jednym szyldem. ZTM przejął zadania od dotychczasowych organizatorów - Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP, Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach oraz Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach.