Dane wskazują na spowolnienie gospodarcze

18 stycznia 2019 Portal gospodarka i ludzie/PAP autor: BAR

Według ekonomistów grudniowe dane Głównego Urzędu Statystycznego wyraźnie pokazują spowolnienie w krajowej gospodarce. Tak wynika z opinii przygotowanych przez Pekao SA, PKO BP oraz Konfederację Lewiatan.

 

- Grudniowe dane o produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej sugerują, że w czwartym kwartale 2018 r. obie kategorie rosły w niższym rocznym tempie niż w trzecim kwartale 2018 r. - ocenił piątkowe dane GUS dot. produkcji przemysłowej ekonomista Pekao SA Adam Antoniak.

Główny Urząd Statystyczny przekazał, że produkcja przemysłowa w grudniu 2018 r. wzrosła o 2,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 11,5 proc.

- „Dane o produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej sugerują, że w czwartym kwartale 2018 r. obie kategorie rosły w niższym rocznym tempie niż w trzecim kwartale 2018 r. Wpisuje się to w nasz scenariusz, który zakłada wzrost PKB w czwartym kwartale 2018 r. o 4,7 proc. r/r, wobec wzrostu o 5,1 proc. r/r w trzecim kwartale 2018 r." - napisał w komentarzu przesłanym PAP Adam Antoniak.

Wyhamowanie wzrostowego trendu w krajowej gospodarce dostrzegli w danych GUS także ekonomiści PKO BP.

- „Przemysł jest już wyraźnie w fazie spowolnienia, jednak buforem dla wzrostu są nadal inne sektory gospodarki" - napisali w komentarzu przesłanym PAP.

Ich zdaniem, układ kalendarza "prawdopodobnie zachęcał do przestojów produkcyjnych".

"Po odsezonowaniu produkcja wzrosła o 3,1 proc. r/r wobec 5,5 proc. r/r w listopadzie. Przetwórstwo wzrosło jedynie o 2,1 proc. r/r, co miało miejsce przy utrzymującej się wysokiej dynamice w niektórych branżach eksportowych, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (+33,6 proc. r/r, lider eksportu w listopadzie wg danych NBP). Utrzymują się wyraźne spadki produkcji wyrobów farmaceutycznych (-29,5 proc. r/r), w pozostałych branżach, które były „pod kreską” spadki są niewielkie" - czytamy.

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 12,2 proc. r/r po wzroście o 17,1 proc. r/r przed miesiącem (...). Struktura branżowa sugeruje, że kolejne miesiące przyniosą dalszą normalizację. Produkcja w jednostkach zajmujących się robotami specjalistycznymi, która obejmuje m.in. przygotowywanie terenów pod budowę wzrosła nominalnie o 0,6 proc. r/r." - napisano.

Ekonomiści PKO BP wskazali, że silne wzrosty odnotowano z kolei we wznoszeniu budynków i budowli (27,5 proc. r/r) oraz robotach specjalistycznych (13,3 proc. r/r).

"Wzrost cen w przemyśle również wyhamował, do 2,2 proc. r/r z 2,8 proc. r/r przy wyraźnym, głębszym od oczekiwań, wyhamowaniu cen w przetwórstwie, w szczególności w rafinacji ropy naftowej" - napisano.

- W najbliższych miesiącach przedsiębiorstwa mogą się spodziewać spowolnienia dynamiki wzrostu produkcji przemysłowej, co jest konsekwencją osłabienia wzrostu gospodarczego w krajach UE - ocenia ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz.