autor: MOKR
już wentylacyjnie połączony z wyrobiskami ZG Sobieski
W Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie, należącym do Południowego Koncernu Węglowego trwają prace związane z głębieniem szybu Grzegorz. 25 kwietnia miał miejsce kluczowy moment realizacji - uzyskano połączenie wentylacyjne szybu z wyrobiskami poziomymi ZG Sobieski na poziomie 540 metrów - poinformował Południowy Koncern Węglowy.
Grzegorz to pierwszy w historii polskiego górnictwa węglowego szyb głębiony z tzw. wieży szybowej ostatecznej. Jest też jedną z dwóch największych inwestycji górniczych w kopalniach węgla w Polsce w ostatnich dwudziestu latach i pierwszą po 30 latach inwestycją w kopalniach węgla z zastosowaniem mrożenia górotworu. Generalnym wykonawcą projektu jest spółka Przedsiębiorstwo Budowy Szybów.
Połączenie wyrobiska poziomego z szybem to osiągnięcie kolejnego kamienia milowego tej inwestycji.
Szyb Grzegorz będzie docelowo pełnił funkcję wentylacyjno-wdechową i materiałowo-zjazdową. Jego docelowa głębokość wyniesie 591,2 m. Do końca 2025 r. prowadzone będą roboty związane z wykonaniem dwustronnego wlotu na poz. 540 m (14,5 m od osi szybu w kierunku północnym oraz 29 m w kierunku południowym).
Połączenie wentylacyjne drążonego szybu z wyrobiskami poziomymi pozwoli na zintensyfikowanie robót udostępniających bogate w wysokiej jakości węgiel złoże Dąb, które stanowi fundament na następne lata działania zarówno kopalni, jak i energetyki w regionie. Warto przypomnieć, że Zakład Górniczy Sobieski połączony jest z jaworznicką elektrownią linią kolejową o długości około 4 km, co zapewnia szybki i bezpieczny transport węgla, którego parametry są odpowiednie do spalania w bloku 910 MW.
Szyb Grzegorz, będzie pełnił szereg istotnych funkcji w Zakładzie Górniczym Sobieski. Do nich należą: transport ludzi – szyb będzie służył jako główny środek transportu pracowników do i z wyrobisk znajdujących się w kopalni; transport materiałów – szyb umożliwi transport materiałów niezbędnych do eksploatacji oraz utrzymania wyrobisk; wentylacja – szyb będzie także częścią systemu wentylacyjnego kopalni, zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza w wyrobiskach.
Szyb Grzegorz zapewni też skrócenie czasu dojścia złogi do frontów eksploatacyjnych, co znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa pracy.
Uruchomienie szybu Grzegorz wpłynie na zwiększenie wydajności oraz efektywności wydobycia węgla w Zakładzie Górniczym Sobieski. Pozwoli też – w oparciu o bazę zasobową złoża Dąb – na stabilizację poziomu produkcji i zapewnienie ciągłość dostaw do energetyki. Uzyskanie pełnej funkcjonalności szybu znacząco wpłynie również na poprawę bezpieczeństwa i komfortu pracy załogi, jak również – dzięki możliwości wyłączenia z eksploatacji znacznej części dotychczasowej infrastruktury – obniżenie kosztów funkcjonowania kopalni.
Zakład Górniczy Sobieski posiada koncesję na wydobycie węgla do 2063 r. – to najdłużej obowiązująca koncesja w Polsce.