Surowce krytyczne na europejskich salonach

 Opracowała: MOKR

W Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie poświęcone unijnej strategii dotyczącej surowców krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski. Spotkanie zgromadziło decydentów UE, przedstawicieli przemysłu oraz instytucji finansowych, tworząc przestrzeń do dialogu na temat bezpieczeństwa dostaw surowców dla Europy. Spotkanie miało miejsce 24 czerwca.
Jak poinformowała JSW wydarzenie otworzył jego organizator - europoseł Michał Kobosko, który podkreślił znaczenie wspólnej, długofalowej polityki surowcowej w kontekście transformacji energetycznej i cyfrowej. Krzysztof Galos, Główny Geolog Kraju i podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska RP przedstawił aktualny stan prac nad wdrażaniem Aktu o Surowcach krytycznych i zmianami w krajowym prawie geologicznym.
Kerstin Jorna, dyrektor generalna Komisji Europejskiej (DG GROW) przybliżyła strategiczne projekty surowcowe wybrane ostatnio przez Komisję Europejską, podkreślając, że celem wszelkich działań wokół CRM Act jest produkcja produktów zrównoważonych, trwałych, a także nadających się do recyklingu bazujących na surowcach lokalnych i tych których import z partnerskich krajów trzecich jest niezbędny - wszystko to musi opierać się na przewidywalnych łańcuchach dostaw. 
W debacie zatytułowanej „Jak zabezpieczyć dostawy surowców do Europy?” wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, stowarzyszeń branżowych, Banku Gospodarstwa Krajowego czy polskich producentów surowców krytycznych, w tym JSW, którą reprezentował Adam Oleś, zastępca dyrektora Biura Rozwoju, Innowacji i Informatyzacji. 
Dyrektor podkreślił, że będący na liście surowców krytycznych od 2014 r. węgiel koksowy cały czas stanowi strategiczne ogniwo w europejskim łańcuchu wartości stali, zapewniając stabilną bazę surowca dla lokalnych hut. Przedstawił projekty JSW realizujące środowiskową strategię firmy, wskazując na wyzwania z tym związane wskazując, że na konieczność spójnych i przewidywalnych ram regulacyjnych, co ma szczególne znaczenie dla planowania projektów wydobywczych.