Bytom Szyb KRYSTYNA

W bytomskim szybie nie będzie hotelu, a centrum nauki

Tam może wyglądać Krystyna w przyszłości (© arc. inwestora)

Bartłomiej Wnuk

2010-04-15 07:30:07, aktualizacja: 2010-04-15 07:30:07

 

Szyb Krystyna - jedna z wizytówek Bytomia zostanie w tym roku poddany renowacji. Armada Development, jego właściciel, planuje przeznaczyć na ten cel milion złotych. Program prac zakłada m.in. budowę platformy widokowej, czyszczenie elementów konstrukcyjnych, naprawę dachu. Odnowiona Krystyna nie będzie jednak hotelem, jak pierwotnie planowano, i co zakładał projekt architektów z Medusa Group. Dlaczego? Bo nie ma chętnych na prowadzenie tu hotelu.

- Szukaliśmy partnera, z projektem byliśmy na największych targach nieruchomościowych w Cannes oraz Monachium, skontaktowaliśmy się z setką firm z Polski i zagranicy. Niestety, opóźnienia w inwestycjach drogowych oraz uregulowaniu planistyki wmieście zdecydowały o fiasku rozmów - wyjaśnia Michał Goli, przewodniczący rady nadzorczej Armada Development. Co więc będzie w Szybie Krystyna? Może tu powstać centrum edukacyjno-naukowe pod nazwą Kopalnia Wiedzy. Projekt ma być inwestycją non profit, dla której decydujące będzie wsparcie instytucji nauki, samorządu miejskiego i wojewódzkiego. - Ideą przedsięwzięcia jest przybliżenie dorobku Górnego Śląska oraz świata nauki poprzez multimedialne prelekcje oraz interaktywne doświadczenia dla zwiedzających. Uzupełnieniem ma być park tematyczny wokół szybu. Całość pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych - mówi Tomasz Godziek, dyrektor ds. marketingu i PR Armada Development. Wkładem Armady w projekt ma być zabytkowa wieża Szybu Krystyna oraz grunt, na którym stoi. Reszta ma być finansowana ze środków zewnętrznych. - Prowadzimy rozmowy z uczelniami wyższymi, partnerami zewnętrznymi, swoją pomoc zadeklarował również prezydent Bytomia - zdradza Goli. W przyszłym roku okaże się, czy szyb dostanie dotację z UE.

 

Zapewnione finansowanie ma już inne centrum nauki, które już powstaje w naszym regionie. To Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, które powstanie w Chorzowie za ponad 103 mln zł. - 28 maja odbędzie się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego- informuje dr Magdalena Ochwat, rzeczniczka Uniwersytetu Śląskiego. Budynek może być udostępniony już w roku akademickim 2011/2012. - W gmachu będą nowe kierunki kształcenia na potrzeby regionu - dodaje Ochwat. Zdaniem dr. Zbigniewa Widery, prezesa Fundacji Uniwersytetu Śląskiego, w naszym regionie jest miejsce dla obu ośrodków.

- Koncepcje ŚMCEiBI i Kopalni Wiedzy są spójne, a nie konkurencyjne. Chorzowskie centrum będzie edukować i prowadzić badania interdyscyplinarne, a bytomski szyb będzie popularyzować szeroko rozumianą naukę - mówi.

 

W bezpośrednim sąsiedztwie szybu powstaje pole golfowe, ale, jak twierdzą golfiści, żadne pole golfowe w Polsce nie zarabia na siebie, więc tym bardziej nie będzie finansowało Kopalni Wiedzy. Zarówno jedna, jak i druga inwestycja będzie jednak magnesami

przyciągającymi ludzi do Szombierek - dzielnicy Bytomia, w której stoi Krystyna. - Jestem sobie w stanie wyobrazić rodzinę, która przyjeżdża do Szombierek, żeby poszukać rozrywki w Kopalni Wiedzy i na polu golfowym- mówi Widera.

 

- Jedno jest pewne - jeśli uda się zrealizować projekt Kopalnia Wiedzy, to o Bytomiu usłyszy nie tylko cała Polska, ale również Europa. Najważniejszym jednak zyskiem z całej tej inwestycji będzie ożywienie zdegradowanych terenów po byłej Kopalni Szombierki oraz uratowanie perełki architektury postindustrialnej, jaką jest Krystyna- ocenia Tomasz Godziek.