21 kwietnia 2019 Trybuna Górnicza autor: Aldona Minorczyk-Cichy
surowców krytycznych Unii Europejskiej
Obecność węgla koksującego na unijnej liście surowców krytycznych oznacza dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej wymierne korzyści. Przede wszystkim możliwość uzyskania finansowania zewnętrznego dla inwestycji w czasach, kiedy spółki górnicze są na cenzurowanym w instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych. W przyszłym roku powstanie nowa lista surowców. JSW robi wszystko, aby ponownie pojawił się na niej surowiec, który wydobywa.
Jak poinformował Daniel Ozon, prezes JSW, do końca roku mają się zakończyć prace nad dokumentacją, która ma to umożliwić.
- Będziemy mocno lobbowali w Komisji Europejskiej za tym, aby węgiel koksujący został na liście surowców krytycznych na kolejne trzy lata. To dla nas bardzo istotne – podkreślił Daniel Ozon podczas International Mining Forum 2019.
Przypomniał, że wiele liczących się na świecie instytucji finansowych wpisało w swoją politykę niewchodzenie w interesy ze spółkami, które mają coś wspólnego z wydobyciem węgla.
- Trzeba walczyć o tych akcjonariuszy, trzeba walczyć o banki, konsorcja finansowe. Niedawno podpisaliśmy umowy na łączną kwotę kredytową 1 mld zł od banku polskiego, chińskiego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. To pozwala JSW na 8 lat zabezpieczyć długoterminowe finansowanie inwestycyjne. Natomiast kluczowym elementem ze strony EBI przy podejmowaniu decyzji w sprawie współpracy był fakt znajdowania się węgla koksującego na unijnej liście surowców krytycznych – podkreślił Daniel Ozon.
Dodał, że EBI finansuje inwestycje związane z ochroną środowiska, m.in. silniki metanowe, nowoczesną baterię koksującą i turbinę gazową oraz badania i rozwój.
- Mam nadzieję, że kolejne projekty, jak produkcja wodoru, też mogłyby być finansowane w ramach EBI. Duże nadzieje wiążemy z Europejskim Funduszem Innowacji. To w sumie 10 mld euro. My swoje projekty prezentujemy w Komisji Europejskiej, żeby o te środki walczyć. Ceny i zapotrzebowanie na surowiec, który wydobywamy, podlegają wahaniom. Pamiętamy, w jakiej sytuacji była spółka cztery lata temu – mówił prezes JSW.
Węgiel koksowy znalazł się na unijnej liście surowców krytycznych, czyli niezbędnych dla harmonijnego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego oraz postępu technologicznego wszystkich krajów UE, w 2017 r. W przyszłym roku KE ma ogłosić nową listę takich surowców na kolejne trzy lata.
- Widzimy i analizujemy też to, co się dzieje na rynku stali. Obserwujemy rynek sprzedaży samochodów w Europie, Chinach i USA, co będzie miało wpływ na ten rynek. Dlatego też to długoterminowe finansowanie inwestycji jest dla nas tak bardzo ważne – mówił Daniel Ozon.
Maurits Bruggink, przedstawiciel europejskiego Stowarzyszenia Surowców Krytycznych, zapewnił, że surowce krytyczne stają się coraz ważniejsze w polityce Unii Europejskiej. Zdradził też, że ostateczna decyzja o wpisaniu na listę ma charakter polityczny.
- W pierwszej kolejności kluczowe jest jednak spełnienie kryteriów merytorycznych, kwalifikujących do wpisania surowca na taką listę. W 2017 r. lista została poszerzona z 14 do 27 surowców – mówił Bruggink.
Wykaz surowców krytycznych UE obejmuje obecnie m.in.: antymon, beryl, borany, chrom, fluoryt, fosforyt, gal, german, grafit, ind, kobalt, krzem metaliczny, magnez, magnezyt, metale ziem rzadkich, niob, platynowce, węgiel koksujący, wolfram.