Redakcja Gońca Górnośląskiego udostępniła nam swój artykuł dotyczący konferencji u Gwarków 16.04.2012 r. Dziękujemy.
Waldemar Pawlak z wizytą u Gwarków
Katowice
Dlaczego Bractwo Gwarków spotkało się z wicepremierem?
W miniony poniedziałek wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak spotkał się w Katowicach z Bractwem Gwarków Związku Górnośląskiego. Jak wielokrotnie podkreślał wicepremier, priorytetem dla polskiego rządu będzie przedkładanie efektywności energetycznej ponad politykę klimatyczną.
Na spotkaniu pojawili się najważniejsi prezesi i menedżerowie śląskich spółek węglowych, dyrektorzy kopalń oraz pracownicy naukowi związani z górnictwem, a także przedstawiciele nadzoru górniczego.
Wydarzenie moderował dr Zbigniew Widera, Prezes Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Fundacja Uniwersytetu Śląskiego. Na początku mogliśmy wysłuchać wystąpień prelegentów odnoszących się do aktualnej sytuacji społeczno-ekonomicznej polskiego górnictwa.
- Najlepszym partnerem przemian jest dialog społeczny - podkreślał na wstępie wojewoda śląski, Zygmunt Łukaszczyk, akcentując jednocześnie istotną rolę Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. - Działania Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego koncentrują się przede wszystkim na zachowaniu spokoju społecznego, wypracowywaniu jak najkorzystniejszych rozwiązań dla regionu oraz reagowaniu odpowiednio wcześnie na sytuacje, mogące być ogniskami konfliktów - dodał wojewoda śląski.
Prof. Józef Dubiński, prezes Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach podkreślał, iż Polska z energetyką w 90 proc. opartą na wydobyciu węgla kamiennego i brunatnego może cieszyć się największym bezpieczeństwem energetycznym w Europie.
- Nasze zasoby węgla kamiennego oraz brunatnego wyglądają imponująco, gorzej z zasobami przemysłowymi i ludzkimi. Obecnie zauważamy tendencję do zmniejszania wydobycia i zatrudnienia, choć wydaje się, iż w kilku przypadkach decyzje restrukturyzacji i zamknięcia kopalń były nietrafne - podkreślał prof. Dubiński.
Z kolei prof. Bronisław Barchański z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej wysunął twierdzenie, iż w żadnym razie dwutlenek węgla nie może być sprawcą efektu cieplarnianego, ponieważ zdecydowana większość emisji tego gazu pochodzi ze źródeł naturalnych. Zdaniem prof. Barchańskiego powinniśmy dalej rozwijać produkcję węgla kamiennego oraz brunatnego.
Po wystąpieniach prelegentów nadszedł czas na dyskusję i pytania z sali kierowane do wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Wicepremier odniósł się do nich w szczegółowym wywodzie, podkreślając główne kierunki i priorytety działań dla polskiego rządu.
- Efektywność energetyczna musi być stawiana przed polityką klimatyczną - podkreślał wicepremier Waldemar Pawlak. - Ważne, aby na Śląsku zmienić myślenie o górnictwie, a element społecznej odpowiedzialności wykorzystywać częściej i na szerszą skalę - dodał.
Wicepremier Pawlak akcentował także konieczność podejmowania współpracy z samorządami, zwłaszcza w zakresie tzw. opłaty eksploatacyjnej, tak aby z jej wprowadzenia każdy mógł odnieść wymierną korzyść.
- Mówmy dziś więcej o efektywności węglowej. Przed górnictwem na Śląsku stoją ogromne szanse i musimy nauczyć się je wykorzystywać - dodał na zakończenie wicepremier.
Waldemar Pawlak otrzymał w prezencie figurkę św. Barbary, patronki górników. W trakcie spotkania zapowiedziano również utworzenie Śląskiego Klubu Naukowego, którego jednym z założycieli będzie dr Zbigniew Widera.
Tekst i foto: Jarosław Wichura