Portal gospodarka i ludzie autor: KAJ
W Parafii świętej Rodziny w Bytomiu Bobrku odmówiono
w niedzielę, 11 października br. Górniczy Różaniec. Inicjatywę tego modlitewnego spotkania podjęły działające przy spółce Węglokoks Kraj: Miechowickie Stowarzyszenie Muzyczno-Kulturalne Górnicza Orkiestra Dęta Bytom oraz NSZZ Solidarność, które też objęły wydarzenie swym patronatem.
Modlono się za wszystkich górników, również tych którzy odeszli na zawsze, a także za górnicze rodziny, działaczy górniczych kultywujących tradycje i związkowców.
Była to pierwsza tego rodzaju uroczystość. Jak poinformowała portal nettg.pl Anna Radwańska, dyrektor Biura Zarządu spółki Węglokoks Kraj, Górniczy Różaniec być może będzie kontynuowany także w przyszłym roku, jako nowa tradycja.
Kościół w Bobrku nierozerwalnie związany jest z przemysłem, w tym górnictwem. W 1856 r. na terenie powstała tu huta żelaza Julia, a następnie kopalnia węgla Bobrek. Wkrótce stały się one przyczyną szybkiego rozwoju miejscowości. W 1891 r. Bobrek liczył już 2700 katolików. Znaczny przyrost naturalny spowodował podjęcie przez ówczesnego proboszcza ks. prałata Jana Kubotha z Miechowic starań dotyczących budowy kościoła w Bobrku. Po początkowych trudnościach, związanych z uzyskaniem gruntu, działkę budowlaną podarował hrabia Schaffgotsch. Projekt kościoła został wykonany w stylu neoromańskim przez architekta Ludwika Schneidera z Opola.
Fundatorami kościoła byli: hrabia Schaffgotsch, dyrektor huty Tramer, Fundusz Górników, hrabia Thiele-Winckler z Miechowic, parafianie Bobrka i Miechowic, Paweł Bujakowski, restaurator Sobota oraz gospodarz Antoni Mierzwa z Bobrka.
Budowę kościoła rozpoczęto 28 marca 1900 r. W kościele zachowało się pierwotne wyposażenie w stylu neoromańskim, pochodzące z początków XX w. Ołtarz główny pod wezwaniem Świętej Rodziny, wykonany przez artystę J. Schneidera, zaliczany jest do współczesnych dzieł sztuki.