Portal gospodarka i ludzie autor: BAR
Jak już informowaliśmy w netTG.pl, stowarzyszenie EURACOAL
opublikowało raport podsumowujący sytuację na rynku węgla w pierwszej połowie 2020 r. Czytamy w nim m.in., że ceny surowca kontynuowały w tym czasie trend spadkowy.
Malejący popyt na stal poskutkował spadkiem do ok. 100 dolarów za tonę w przypadku najlepszego węgla koksowego. Ceny węgla energetycznego wykazywały rozbieżne tendencje, osiągając w omawianym okresie dno na poziomie 40-50 dolarów za tonę dla eksporterów na rynek atlantycki i prawdopodobnie – w ocenie autorów raportu - wskazując próg, poniżej którego podaż węgla jest nieopłacalna.
Z kolei na rynku Pacyfiku ceny były wyższe i dochodziły do 50, a nawet 60 dolarów za tonę.
EURACOAL zwraca uwagę, że od światowych trendów odstają Chiny. Na tamtejszym rynku cena tony węgla tylko na krótko spadła poniżej 90 dolarów. Sytuacja ta wynika z faktu, iż Chiny bardzo szybko uporały się z epidemią Covid-19, i w efekcie tamtejszy rynek nie został dotknięty wynikającym z niej kryzysem.
Autorzy raportu przewidują wzrost popytu i cen węgla na światowych rynkach, jednak według Fitch Ratings w 2020 r. cena za tonę nie przekroczy 58 dolarów. W roku 2021 może ona natomiast dojść do 68 dolarów.
Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL jest organizacją europejskiego przemysłu węglowego. Utworzone zostało w 2002 roku na bazie Europejskiego Stowarzyszenia Paliw Stałych – CECSO – po wygaśnięciu Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali.
Reprezentuje interesy producentów i importerów węgla, stowarzyszenia, organizacje oraz instytuty naukowo-badawcze. Zrzesza 26 podmiotów z 16 krajów: Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Republiki Czeskiej, Niemiec, Grecji, Węgier, Włoch, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Turcji, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii.