Portal gospodarka i ludzie autor: KAJ
Niecodzienna budowla powstała w podziemiach ruchu Bobrek kopalni Bobrek-Piekary
w Bytomiu. Na poziomie 726 m, w starej, ponad dziesięciometrowej wnęce po transformatorach, stanął ołtarz. Już w najbliższy wtorek, 1 grudnia br. pojawi się na nim figura patronki górników, św. Barbary.
Przez całe lata zdobiła podziemny ołtarz w piekarskim zakładzie górniczym. Opiekowali się nim pracownicy Oddziału Przewozów. Gdy w lutym br. na powierzchnię wyjechała ostatnio tona węgla, stało się jasne, że w niedługim czasie wyjedzie i ona. 17 lipca br. figura świętej została wywieziona na powierzchnię w asyście ratowników górniczych oraz przedstawicieli kierownictwa spółki Weglokoks Kraj, załogi i związków zawodowych.
Przed ścianą z wnęką, imitującą ocios węglowy, ustawiony został murowany ołtarz. Jego blat wykonano z litego węgla. Przy wejściu do kaplicy przedstawionych jest kilka sposób zabudowy chodnika. Wejście do samej kaplicy wyłożono płytami, a cały przekop wyspągowano. Część bezpośrednio przylegającą do ołtarza wysypano tłuczniem. Wnęka, w której znajduje się figura, jest podświetlona.
Ołtarz wykonali członkowie załogi ruchu Bobrek. Uroczystość jego otwarcia i poświęcenia zaplanowano właśnie na 1 grudnia. Będzie to jeden z niewielu podziemnych ołtarzy z figurą św. Barbary. Zwykle bowiem zdobią one kopalniane cechownie.
W ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit podziemny ołtarz znajduje poziomie 200. Powstał w 1990 r. z inicjatywy nadsztygara Jerzego Stolorza, mieszkańca Imielina. Obraz z wizerunkiem patronki górników namalował Piotr Sause, ówczesny pracownik kopalni. Ołtarz został poświęcony przez proboszcza parafii imielińskiej, ks. Longina Kozuba oraz ks. Henryka Piechę. W jednej z kaplic Kopalni Soli w Wieliczce św. Barbara stoi wykuta w bryle soli ręką górnika Antoniego Kuczkowskiego. Rzeźba pochodzi z 1689 r. Piękna jest też kaplica św. Barbary wraz z ołtarzem na poziomie 170 w Zabytkowej Kopalni Węgla kamiennego Guido. W 2015 r. poświęcili go wspólnie arcybiskup, metropolita katowicki Wiktor Skworc i biskup gliwicki Jan Kopiec. Kapelanem kaplicy został ks. prałat Stanisław Puchała, były proboszcz parafii katedralnej w Katowicach.