Glencore zamyka cztery kopalnie

Dariusz Ciepiela
 
Glencore, jeden z największych koncernów górniczych na świecie,
zapowiedział zamknięcie swoich czterech kopalni węgla w Australii, które mają działać tylko do 2023 r. Jednocześnie szwajcarska grupa jeszcze w 2020 r. zamierza otworzyć w Australii nową kopalnię węgla. 
Glencore zamierza zamknąć w Australii następujące kopalnie: Liddel, o zdolnościach wydobywczych 4,5 mln ton rocznie, wydobywająca węgiel semi-soft/energetyczny, Integra o zdolnościach 2 mln ton rocznie, wydobywająca węgiel energetyczny, Glendell o zdolnościach  3,7 mln ton, wydobywająca węgiel energetyczny oraz Newlands, wydobywająca rocznie 5,5m mln ton węgla energetycznego i koksującego.
Kopalnie te mają być zamknięte do 2023 r. W związku z tym Glencore obniżył prognozy wydobycia węgla w tym roku do 112 mln ton, z planowanych wcześniej 140 mln ton.
Zamykanie kopalń to część strategii Glencore, która zakłada obniżenie wydobycia węgla do roku 2035 o 40 proc. do 84 mln ton.
Cztery australijskie kopalnie, które mają zostać zamknięte, w 2019 r. wyprodukowały łącznie 13,1 mln ton węgla. Wszystkie one zbliżają się do końca swojego życia, ale w przypadku niektórych z nich planowano rozbudowę i przedłużenie działalności o kilka lat.
Spadek australijskiego eksportu węgla spowodowany zamknięciem tych kopalń zostanie częściowo zrównoważony przez spółkę joint venture Glencore Wambo United o zdolnościach produkcyjnych 5 mln ton rocznie. To inwestycja realizowana z amerykańską grupą Peabody, która ma rozpocząć produkcję jeszcze w tym kwartale.
Glencore, z siedzibą w Szwajcarii, jest jednym z największych koncernów wydobywczych na świecie, zajmuje się m.in. wydobyciem węgla kamiennego i miedzi. Grupa jest obecna w około 35 państwach świata i zatrudnia blisko 160 tys. pracowników.