Portal gospodarka i ludzie autor: TRz
W 2021 r. leżący w powiecie tarnogórskim Radzionków obchodzić
będzie siedemdziesiątą rocznicę nadania praw miejskich. Znacznie żywsza jest tam jednak pamięć o odzyskaniu tychże praw 1 stycznia 1998 r., gdy Radzionków przestał być dzielnicą Bytomia. Po dwudziestu trzech latach od tamtego wydarzenia trudno jednak mówić, by całkiem przycichły lokalne animozje.
Gdy w 1975 r. w ramach reformy administracyjnej Radzionków utracił prawa miejskie i stał się dzielnicą Bytomia, nikt nikogo nie specjalnie nie pytał o zdanie. Gdy dwie dekady później radzionkowianie zechcieli odzyskać suwerenność okazało się, że na części terenu dawnego Radzionkowa pobudowano nowe osiedla, których mieszkańcy czuli się już bytomianami. Nowa granicę było wytyczyć trudno, meandrując nieraz pomiędzy budynkami. Chociaż Radzionków odzyskał prawa miejskie, to po stronie bytomskiej pozostał stadion Górniczego Klubu Sportowego Ruch Radzionków. To właśnie na nim Ruch sprawił przesławne lanie drużynie łódzkiego Widzewa, pakując jej pięć goli do siatki. Tego stadionu już nie ma – w 2019 r. na jego terenie zbudowano centrum handlowe, a radzionkowscy piłkarze znów grają na terenie własnego miasteczka.
W odróżnieniu od stadionu Ruchu, po stronie radzionkowskiej pozostał – nomen omen – ruch Radzionków kopalni Powstańców Śląskich, czyli dawna samodzielna KWK Radzionków. Już wtedy ruch ten postawiony był w stan likwidacji, która trwała do końca stulecia. Wkrótce potem na tym terenie powstała baza paliw, dostarczanych cysternami linią kolejową.
Koszty samodzielności odczuli mieszkańcy Radzionkowa błyskawicznie. Równocześnie z usamodzielnieniem się weszła w życie reforma cennika biletowego KZK GOP i MZKP Tarnowskie Góry. Odtąd wprowadzony został podział na trzy rodzaje biletów: na jedno miasto, na dwa miasta oraz na trzy i więcej miast. Automatycznie więc podrożała cena przejazdu z Radzionkowa do Bytomia, bo był to już przejazd po terenie dwóch miast. Na dodatek Radzionków pozostał jednym z nielicznych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, które nie ma bezpośrednich połączeń autobusowych z Gliwicami, Katowicami i Sosnowcem.
Chociaż przylepiony do Bytomia, Radzionków nie kojarzy się z górnictwem ani z przemysłem ciężkim. Jego wizytówką pozostaje kąpielisko na Księżej Górze, sąsiedni ogród botaniczny czy Muzeum Chleba. Miłośnicy inżynierskich ciekawostek dodaliby do tego jeszcze dwupoziomowa niegdyś stację kolejową Radzionków-Rojca z peronami górnymi i jednym dolnym – dziś nieczynnym.