Autor: JD
W prestiżowym rankingu World’s TOP 2% Scientists w gronie
niemal 160 tys. badaczy z całego świata znalazło się dwoje pracowników Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) - profesor Adam Smoliński oraz profesor Natalia Howaniec.
World’s TOP 2% Scientists to lista najczęściej cytowanych naukowców na świecie publikowana co roku przez Uniwersytet Stanforda wspólnie z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies.
W tym gronie znajduje się jedynie 2 proc. naukowców z całego świata, którzy mają największy wpływ na naukę w swojej dyscyplinie.
Oceniana jest całość dorobku naukowego poszczególnych badaczy ze wszystkich dziedzin nauki według indeksu bibliometrycznego, który uwzględnia kryteria takie jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań, Impact Factor, miejsce i rolę na liście autorów.
Dr hab. inż. Natalia Howaniec jest kierownikiem Laboratorium Zaawansowanych Technologii Energetycznych w Głównym Instytucie Górnictwa i ekspertem w zakresie przetwórstwa węgla, szczególnie wykorzystania biopaliw stałych i odpadów organicznych do otrzymywania gazu bogatego w wodór w procesie zgazowania.
Prof. dr hab. Adam Smoliński, jest specjalistą i uznanym autorytetem w zakresie czystych technologii węglowych. Obszar zainteresowań naukowych prof. Smolińskiego obejmuje zagadnienia związane ze zgazowaniem i współzgazowaniem paliw stałych. W Głównym Instytucie Górnictwa pełni on funkcję sekretarza naukowego.
Szeroki obszar działalności
Główny Instytut Górnictwa to instytut badawczy pracujący nie tylko na rzecz przemysłu górniczego, lecz także przedsiębiorstw różnych branż w tym małych i średnich, instytucji i urzędów administracji państwowej i samorządowej, a także partnerów zagranicznych.
Obecnie obszary działalności Instytutu stanowią między innymi: górnictwo, inżynieria środowiska, zagadnienia związane z jakością oraz edukacja i szkolenia.
GIG jest jednym z najbardziej cenionych partnerów w takich obszarach działalności, jak zagospodarowanie odpadów, recykling surowców, przeglądy energetyczne oraz modernizacja gospodarki energetycznej gmin i przedsiębiorstw, optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej, monitoring środowiska, program czystszej produkcji, programy ekorozwoju gmin i regionów.