Radni Sejmiku Śląskiego apelują o wpisanie tarnogórskich zabytków do ustawy  

Portal gospodarka i ludzie  autor: MD

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego jednogłośnie opowiedzieli się za wsparciem
dla górniczych zabytków zlokalizowanych w Tarnowskich Górach. Jak poinformowały służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego, w tej sprawie w poniedziałek, 15 marca, przyjęto uchwałę. Dotyczy ona wpisania tych obiektów do ustawy o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów.
„Jako radni Województwa Śląskiego uważamy, że znajdująca się na naszym terenie Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem zagospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach zasługuje na wsparcie ze strony państwa, doskonale wpisując się w zadanie jakim jest utrzymanie, zabezpieczenie i ratowanie zabytkowych części kopalń” – napisano w uchwale.
W uzasadnieniu wskazano, że tarnogórskie zabytki to „największy, najbardziej znaczący i najbardziej reprezentatywny w Polsce zespół podziemi historycznych kopalń rud ołowiu, srebra i cynku oraz zintegrowany podziemny system gospodarowania wodą, który zawiera pionierski system zaopatrywania w wodę, największy tego rodzaju na świecie”.
Warto podkreślić, że tarnogórskie zabytki są pierwszym i jedynym obiektem w województwie śląskim, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są one zachowane i udostępniane zwiedzającym dzięki ponad sześćdziesięcioletniemu zaangażowaniu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Utrzymywane są z biletów wstępu i w związku z pandemią oraz wprowadzonymi obostrzeniami borykają się z problemami finansowymi.