Obchody powstań śląskich raczej bez publiczności

Portal gospodarka i ludzie  autor: AMC

Marszałek województwa Jakub Chełstowski zapowiedział powstanie
serialu o Wojciechu Korfantym, który będzie pokazywany w 2023 r. na jednej z platform cyfrowych. To kolejny element obchodów 100-lecia powstań śląskich. Budżet produkcji to 20 mln zł. Szczegóły poznamy jesienią. Na razie nie wiadomo, kto wyreżyseruje serial oraz zagra główną rolę.
To będzie to współczesna produkcja, która pokaże dzieje Śląska przez pryzmat życia zwykłych ludzi. W tle Wojciech Korfanty będzie nadawał odpowiedniego tonu tym wydarzeniom historycznym, które doprowadziły do powrotu Śląska do macierzy – zapowiedział marszałek Jakub Chełstowski.
Projekt ma realizować Ars Cameralis z Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego oraz śląskie muzea. To ma być możliwość opowiedzenia historii Śląska i Wojciecha Korfantego.
Powstanie też seria murali o bohaterach tamtych czasów, muzeum interaktywne w Parku Śląskim, Panteon Górnośląski. W czerwcu planujemy oficjalne otwarcie portu lotniczego w Pyrzowicach im. Wojciecha Korfantego. W maju, w placówkach kultury planujemy Tydzień powstańców śląskich, ale odbędzie się on raczej online, bez udziału publiczności – wyliczał Jakub Chełstowski.
Dodał, że wiele planów samorządu zostało zmienione przez pandemię. Tegoroczną część obchodów rozpoczęła historyczna konferencja online z udziałem polityków, historyków i dziennikarzy.
Warto pamiętać, że we wszystkich trzech powstaniach śląskich, wśród walczących najwięcej było górników, którzy chcieli przyłączenia Śląska do Polski.