Portal gospodarka i ludzie autor: Tomasz Rzeczycki
Kopalnia Soli Kłodawa planuje likwidację zabudowań szybu Chrobry
Z krajobrazu Wielkopolski ma zniknąć w tym roku budynek maszyny wyciągowej szybu wentylacyjnego Chrobry. Kopalnia Soli Kłodawa zdecydowała o jego wyburzeniu do poziomu posadzki piwnic. Prace mają zostać ukończone do końca sierpnia 2021 r.
Chrobry leży z dala od głównych zabudowań kopalni. Znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 263 Słupca - Kłodawa - Dąbie, na północny zachód od Kłodawy. W odróżnieniu od dwóch pozostałych szybów, miejsce to znajduje się już poza granicami administracyjnymi miasta.
Kłodawska kopalnia zaczęła powstawać w połowie XX w. Wtedy też rozpoczęto zgłębianie dwóch pierwszych szybów. Chrobry powstał jako trzeci kilkanaście lat później. Oddano go do użytku w 1967 r., a jego głębokość wynosiła 543 r. Początkowo określany był jako szyb nr 3. Nazwę nawiązującą do obchodów tysiąclecia Polski otrzymał w 1968 r.
Prace rozbiórkowe mają objąć cały budynek, jak również demontaż urządzeń maszyny wyciągowej. Dokumentacja opracowana została w listopadzie 2020 r., natomiast na początku grudnia ub.r. decyzję w tej sprawie wydał Specjalistyczny Urząd Górniczy w Katowicach.
Prace rozbiórkowe będą musiały być wykonane z zachowaniem szczególnej ostrożności, gdyż w pobliżu miejsca rozbiórki znajdują się podziemne kanały wentylacyjne. Z tego względu wykluczono możliwość wykorzystani materiałów wybuchowych.