Portal gospodarka i ludzie autor: TRz
Ani jedna z inwestycji górniczych na terenie województwa opolskiego,
wnioskowanych w 2020 r. przez przedsiębiorców planujących podjęcie lub rozszerzenie zakresu eksploatacji, nie została zaopiniowana odmownie przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Opolu. W bieżącym roku jak na razie wpłynęła tylko jedna opinia.
Postępowanie dotyczące wydobywania kopalin o znaczeniu lokalnym, takim jak np. wydobycie piasku czy żwiru, prowadzone jest na poziomie gmin. RDOŚ zazwyczaj prowadzi sprawy dotyczące tych kopalń, których oddziaływanie na środowisko może mieć szerszy zakres, a więc np. wydobycia węgla czy ropy naftowej. Tym niemniej zdarza się, że część wniosków dotyczących chociażby wydobycia kruszywa naturalnego, czy funkcjonowania kamieniołomów trafia do zaopiniowanie do RDOŚ-u.
W 2020 r. opolski RDOŚ zaledwie w dziesięciu przypadkach musiał uczestniczyć w tego rodzaju sprawach, dotyczących wydania czterech uzgodnień i sześciu opinii. W większości wnioskowanym przedmiotem eksploatacji było kruszywo naturalne. Wnioski te dotyczyły złóż znajdujących się w miejscowościach Stroszowiece, Bierawa, Kobylice, Borki Małe, Rzędowice, Świercze, Stare Olesno, Wojciechów i Zimnice Małe.
Oprócz tego rozpatrywany był wniosek o wydobycie żwiru i piasku w Łomnicy oraz wniosek dotyczący kamieniołomu wydobywającego marmur i dolomit w Sławniowicach na południe od Nysy.
W trakcie rozpatrywania wniosków okazało się, że inwestycje te nie niosą dla przedsiębiorców konieczności wykonania dodatkowych ekspertyz przyrodniczych.
W żadnej z opinii wydanej przez RDOŚ w Opolu nie wskazano na konieczność wykonania inwentaryzacji przyrodniczej dla wyżej wymienionych inwestycji - informuje Alicja Majewska, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu.