Ukazał się nowy numer Górniczej

Portal gospodarka i ludzie  autor: KAJ

Jako duży pracodawca GK KGHM wpływa też na rynek pracy i rozwój społeczno-ekonomiczny
Dolnego Śląska i całej Polski
ukazał się nowy numer Górniczej (19). Na 1 stronie Aldona Minorczyk Cichy pisze o transformacji górnictwa. Skutki zamykania kopalń, konieczność przygotowania terenów pod nowe inwestycje, które dadzą nowe miejsca pracy spadnie na barki samorządów.
Kolejna wielka inwestycja w kopalni ROW. Ruch Jankowice realizuje budowę zbiornika retencyjnego węgla. Gdzie będzie usytuowany? O tym warto przeczytać w artykule Kajetana Berezowskiego na stronie 2.  Większość organizacji związkowych, które parafowały umowę społeczną dla górnictwa, zakończyła już procedury związane z jej akceptacją przez organy statutowe związków, co otwiera drogę do podpisania dokumentu. Kiedy to nastąpi? Podobno w połowie maja. O tym z kolei pisze Jacek Madeja także na 2 stronie Górniczej.
Polska jest jednym z najważniejszych na świecie krajów pod względem zasobności złóż miedziowych, a za sprawą Grupy Kapitałowej KGHM również wydobycia tego surowca. To właśnie KGHM poświęcamy w aktualnej Górniczej najwięcej miejsca. Prowadzone w Grupie inwestycje w badania, rozwój i sprawne zarządzanie budują konkurencyjność gospodarki narodowej.
Jako duży pracodawca GK KGHM wpływa też na rynek pracy i rozwój społeczno-ekonomiczny Dolnego Śląska oraz całej Polski. O tym więcej przeczytać można na stronie 4. Na tej samej stronie polecamy materiał o czerwonym metalu i zielonej energii i czterech filarach planowania strategicznego: elastyczności, efektywności, ekologii i e-przemysłowi.
Miedziany mural na jubileusz. O co chodzi w szczegółach? - Mural jest oszczędny w formie, ale w symboliczny sposób odzwierciedla tożsamość Zagłębia Miedziowego i KGHM. Pokazujemy w nim nasze związki z górnictwem i opowiadamy o przeszłości i przyszłości – podkreśla Marcinkowska-Bartkowiak. Bliżej piszemy o muralu na stronie 5. Przy okazji polecamy artykuł o jubileuszu KGHM. Z powodu sytuacji epidemicznej i wynikających z niej obostrzeń sanitarnych część wydarzeń i uroczystości 60. rocznicy powstania KGHM Polska Miedź odbyła się i odbywa z wykorzystaniem internetu.
Jeśli transformacja energetyczno-społeczno-gospodarcza ma być sprawiedliwa, to powinna być szeroko konsultowana, uwzględniająca uwagi każdej strony i grupy społecznej, a dokumenty powinny zawierać precyzyjne i spójne zapisy – uważa przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce i prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman.
Warto przeczytać o problemie szerzej na str. 7. Również na str. 7 Aldona Minorczyk-Cichy  porusza sprawę firm okołogórniczych, które przygotowują się na zmiany w górnictwie. Stronę 8 Górniczej poświęcamy jak zwykle kulturze. Tym razem przedstawiamy szerokie plany fonograficzne utalentowanego artysty z Rydułtów: Dawida Klimanka w artykule Jak szaleć, to szaleć.